Praca

Pracownicy sezonowi pilnie poszukiwani. Rekrutuje nie tylko budowlanka, gastronomia czy rolnictwo

17 czerwiec 2021

Dla jednych wakacje to czas odpoczynku, dla innych – szansa na zarobek. Przed pandemią kandydaci mogli przebierać w ofertach. Jak będzie w tym roku?

źródło: fot. pixabay

  • Jak co roku, najwięcej rekrutują branże charakteryzujące się sezonowością, takie jak rolnictwo i ogrodnictwo, branża budowlana, gastronomia, hotelarstwo, branża eventowa. 
  • Pracę sezonową zawsze najłatwiej znaleźć w miejscach wakacyjnych – nad morzem, w górach czy na Mazurach. Poza tymi lokalizacjami wiele firm poszukuje pracowników na zastępstwo w okresie urlopowym.
  • Najczęstszą formą zatrudniania pracowników sezonowych jest umowa o pracę tymczasową lub umowa-zlecenie.

Tegoroczny rynek pracy wakacyjnej wygląda inaczej niż w ubiegłych latach. Mateusz Żydek, ekspert agencji rekrutacyjnej Randstad wyjaśnia, że w porównaniu z najbardziej newralgicznym okresem 2020 roku, czyli najszerszego lockdownu, między majem i czerwcem 2021 poziom dostępnych ofert - jest wyższy nawet o 2/3, a liczba wakatów jest zbliżona do danych z porównywalnego okresu przed pandemią.

  - W przypadku pracy wakacyjnej mamy wyraźny wzrost deklaracji pracodawców. O ile przed dwoma laty (2019 r.) jedynie 15 proc. z nich planowało zatrudnienie tymczasowych pracowników, o tyle teraz ten odsetek wzrósł do 25 proc. Możemy się zatem spodziewać wyraźnego wzrostu liczby takich ofert w kolejnych tygodniach – komentuje Mateusz Żydek.

Iwona Szmitkowska, prezes Work Service (WS) zwraca z kolei uwagę, że pandemia wpłynęła na zapotrzebowanie na pracowników w branżach, które skupiają usługi i produkty pierwszej potrzeby, a także tych, które zaoferowały usługi umożliwiające firmom szybkie dostosowanie się do nowych warunków, w tym rozwój e-commerce czy pracę zdalną.

  - W niektórych przypadkach wiązało się to z podwyżką wynagrodzeń. Zyskał sektor szeroko pojętej ochrony zdrowia i pielęgnacji. Na początku pandemii, wraz ze zwiększeniem popytu, wzrost zatrudnienia odnotowała również branża spożywcza. Również w powiązanych z branżą handlową centrach logistycznych i dystrybucji można było zaobserwować wzrosty zatrudnienia. Wynikało to głównie ze zmiany sposobu robienia zakupów i przeniesienia się klientów do internetu – mówi Iwona Szmitkowska....


czytaj więcej: www.pulshr.pl


autor: Justyna Koc

źródło: www.pulshr.pl