Kariera

Dobra wiadomość dla pracowników. Firmy zwiększają zatrudnienie, o 45 proc. więcej ofert pracy niż przed rokiem

20 lipiec 2021

Wraz ze zmniejszaniem się statystyk dotyczących koronawirusa, rośnie aktywność firm rekrutacyjnych, poszukujących pracowników. Jak wynika z raportu portalu Pracuj.pl, liczba opublikowanych ofert pracy między styczniem a czerwcem 2021 r. wyniosła 440 tys. 608 i była wyższa o 45 proc. wobec II półrocza 2020 r.

źródło: fot. pixabay

Według Pracuj.pl pierwsze półrocze 2021 r. przyniosło wiele optymistycznych tendencji i danych dla rynku pracy w Polsce.

Rośnie aktywność firm rekrutacyjnych

Aktywność rekrutacyjna firm wyraźnie wzrosła w I połowie br. - wynika z opublikowanego w piątek raportu Pracuj.pl.

Autorzy raportu ocenili, że na aktywność pracodawców w minionych sześciu miesiącach miały wpływ m.in.: poprawa nastrojów na rynku pracy, lepsze perspektywy gospodarcze oraz osłabienie skali rozwoju pandemii COVID-19.

Najbardziej poszukiwani pracownicy handlu, następnie specjaliści IT, od obsługi klienta

29 proc. wszystkich ogłoszeń zamieszczonych w I półroczu 2021 r. było kierowanych do specjalistów ds. handlu i sprzedaży. Na drugim miejscu znaleźli się specjaliści IT - do nich kierowana była co piąta oferta pracy na portalu. Trzecie miejsce zajęli specjaliści ds. obsługi klienta - dla nich przeznaczone było 15 proc. wszystkich zamieszczonych w ciągu pierwszych 6 miesięcy br. ogłoszeń. Według Pracuj.pl dużym zainteresowaniem cieszyli się również pracownicy fizyczni (11 proc. ogłoszeń), inżynierowie (10 proc.) i specjaliści ds. finansów (9 proc.).

Im mniej pandemii, tym więcej ofert pracy

Wysokiemu udziałowi ofert pracy w handlu i sprzedaży na portalu - według ekspertów - sprzyjało stopniowe zdejmowanie obostrzeń pandemicznych oraz poszukiwanie przez firmy handlowców i sprzedawców wspierających sprzedaż online.

Szczególnie poszukiwani doświadczeni specjaliści od IT – programiści, od internetu i e-commerce

Główną zmianą, która zaszła w wyniku pandemii i obserwowana była także w ostatnich miesiącach, była rosnąca rola rekrutacji kierowanych do specjalistów średniego i wyższego poziomu w sektorze IT. Nieco mniejsza liczba ogłoszeń kierowana była do młodszych stażem osób - zauważono w raporcie....


czytaj więcej: www.polskieradio24.pl

źródło: www.polskieradio24.pl