Niepełnosprawni

30 lat działalności na rzecz osób niepełnosprawnych

24 wrzesień 2021

22 września 2021 roku w Centrum Olimpijskim w Warszawie odbyła się uroczysta, jubileuszowa gala, poświęcona 30. rocznicy uchwalenia przez sejm ustawy o zatrudnianiu i rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych. Ustawa ta tworzyła system wsparcia, którego jednym z integralnych elementów wówczas ustanowionych jest Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

źródło: fot. pixabay

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych od samego początku istnienia stawiał sobie za cel wsparcie we wszystkich obszarach życia osoby z niepełnosprawnością oraz przyczyniał się do poszerzania ich uczestnictwa w życiu społecznym i zawodowym. Historię Funduszu oraz przemiany społeczne, które wpłynęły na poprawę jakości życia osób niepełnosprawnych szeroko nakreślił w swoim wystąpieniu Prezes Zarządu PFRON Krzysztof Michałkiewicz. Nawiązał w nim do modelu zatrudniania osób niepełnosprawnych w warunkach gospodarki rynkowej oraz systemu wpłat, który umożliwia tworzenie nowych miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych oraz wspiera ich aktywizację zawodową.

„PFRON podejmuje zdecydowane działania, które w okresie pandemii szczególnie wspierają osoby niepełnosprawne na rynku pracy i pomagają im utrzymać zatrudnienie. Wsparcie finansowe daje osobom niepełnosprawnym możliwość wyjścia poza granice barier architektonicznych, informacyjno-komunikacyjnych czy cyfrowych, ale przede wszystkim pozwala pokonać największe granice – mentalne.” - podkreślił w swoim wystąpieniu prezes Michałkiewicz.  W podsumowaniu Prezes dodał: „Osoby niepełnosprawne pełnią dzisiaj odpowiedzialne funkcje zawodowe, działają w organizacjach pozarządowych, są nawet członkami rządu”.

Obecny na uroczystości Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Paweł Wdówik powiedział: „Zmiany systemowe w podejściu do osób z niepełnosprawnościami nie mogą odbyć się bez istnienia Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych”.

Wśród gości gali obecna była również Szefowa Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Minister Grażyna Ignaczak-Bandych, która podkreśliła, że 30-lecie istnienia PFRON to bardzo ważny dzień dla wszystkich osób niepełnosprawnych, ale też dla państwa polskiego, które 30 lat temu powołało instytucję, która pomaga osobom z różnymi rodzajami niepełnosprawności. To przejaw ogromnej solidarności z osobami, które jej potrzebują.

Minister Grażyna Ignaczak-Bandych odczytała również list skierowany do wszystkich obecnych przez parę prezydencką. „Empatia, postawa solidarności wobec bliźniego oraz gotowość do niesienia pomocy są miarą naszego człowieczeństwa. Mamy w Polsce blisko pięć milionów osób niepełnosprawnych. Liczba obywateli odznaczających się tzw. niepełnosprawnością biologiczną, czyli takich, którzy deklarują ograniczoną zdolność wykonywania codziennych życiowych czynności, przekracza siedem milionów. Wszyscy oni są pełnoprawnymi członkami naszej polskiej wspólnoty i zasługują na to, by mieć jak najlepsze warunki życia, możliwości leczenia i szanse rozwoju – podkreślili w liście Prezydent z Małżonką.

Szefowa Kancelarii Prezydenta wręczyła również odznaczenia państwowe za ofiarną działalność na rzecz osób niepełnosprawnych, nadane przez Prezydenta Andrzeja Dudę. Otrzymali je Prezes Krzysztof Michałkiewicz, Dyrektor Generalny PFRON Sebastian Szymonik oraz Pani Beata Góral, wieloletnia pracownica PFRON.

Obecna na gali minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg odczytała list od premiera Mateusza Morawieckiego i przekazała okolicznościowy grawerton dla pracowników Funduszu.

Gali towarzyszyła wystawa prac artystycznych „Sztuka Osób Niepełnosprawnych” i minispektakl krakowskiego teatru „Exit”....


autor: Wydział ds. Komunikacji

źródło: www.pfron.org.pl