Kariera

Niektórym wystarczają 4 godziny pracy dziennie, by świetnie zarabiać. Chętnych przybywa

13 październik 2021

Jak pokazują badania Useme.com, zarobki freelancerów dynamicznie rosną. IT, doradztwo i konsulting, tłumaczenia, fotografia, SEO i SEM - w tych obszarach pensje osób działających na własny rachunek najwyższe.

źródło: fot. pixabay

   - 1,1 miliarda freelancerów pracuje na całym świecie, z czego 35,5 proc. wolnych strzelców znajduje się w Europie. W Polsce w 2021 roku już ponad 270 tysięcy profesjonalistów pracuje jako wolni strzelcy.

    - Mimo pandemii kolejny rok z rzędu zwiększył się procent wolnych strzelców zarabiających powyżej 5 tysięcy złotych na rękę - 17,7 proc. badanych przez Useme.

    - Na realizację zleceń poświęcają przeważnie mniej czasu niż pracownicy etatowi. Aż 41,7 proc. pracuje maksymalnie 4 godziny w ciągu dnia.


  - Wartość globalnego rynku freelancingu w 2021 roku wyniesie 3,45 biliona dolarów, przy wzroście na poziomie 15 proc. rok do roku. Na całym świecie jest już 1,1 miliarda freelancerów, z czego 35,5 proc. wolnych strzelców znajduje się w Europie - więcej niż na jakimkolwiek innym kontynencie - mówi Przemysław Głośny, prezes Useme.com.

Najbardziej wartościowym rynkiem jest jednak kontynent Ameryki Północnej, z dominującym udziałem Stanów Zjednoczonych. W USA freelancerzy w tym roku wytworzą wartość, czyli wniosą do amerykańskiej gospodarki 1,4 biliona dolarów (5,7 proc. PKB w USA). Liczba freelancerów w Stanach Zjednoczonych w zeszłym roku była na poziomie 53,3 miliona profesjonalistów i wzrosła o 8,1 proc. versus 2019 rok.

Przy obserwowanym od ostatnich kilku lat tempie wzrostu, szacuje się, że 67,6 milionów Amerykanów (42 proc. siły roboczej) będzie pracować jako wolni strzelcy do końca 2021 roku. Jeśli ten trend się utrzyma, to do 2027 roku ponad połowa (50,9 proc.) amerykańskiej siły roboczej będzie pracować jako freelancerzy. Będzie to miało znaczący wpływ na sposób prowadzenia biznesu oraz zarządzania projektami na całym świecie.

Freelancing w Polsce

Z raportu „Freelancing w Polsce i na świecie 2021”, przygotowanego jak co roku przez platformę Useme.com wynika, że także w Polsce rynek freelancingu bardzo dynamicznie rośnie. Zarówno jeżeli chodzi o wartość rynku, jak i liczbę profesjonalistów....


czytaj więcej: www.pulshr.pl


autor: jk

źródło: www.pulshr.pl