Kariera

Garnitur, koszula, sukienka, kostium? Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną

14 październik 2021

Nie tylko wiedza i umiejętności, ale również dobre wrażenie i prezencja mogą być kluczem do zdobycia wymarzonej pracy. Dlatego przed spotkaniem z przyszłym pracodawcą - w myśl zasady, jak cię widzą, tak cię piszą – warto pomyśleć o tym, jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną.

źródło: fot. pixabay

    - Skuteczna odpowiedź na pytanie jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną może pomóc w zdobyciu pracy.

    - Dostosowanie odpowiedniego stroju na rozmowę kwalifikacyjną powinno być uzależnione od rodzaju firmy i stanowiska, w której staramy się o pracę.

    - Trzeba jednak pamiętać o zasadzie, że lepiej ubrać się bardziej formalnie na rozmowę kwalifikacyjną niż nazbyt swobodnie.


Zgodnie z powszechnie znaną zasadą podczas pierwszego spotkania wystarczy nawet kilka sekund, żeby rekruter lub potencjalny pracodawca wyrobił sobie zdanie i opinię na temat kandydata. Zdecydować może tutaj wiele kwestii takich jak postawa, sposób mówienia, kontakt wzrokowy, uśmiech czy uścisk dłoni. Nie można tutaj nie docenić wyglądu. Dlatego w czasie przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej warto odpowiedzieć sobie na pytanie: jak ubrać się na rozmowę o pracę.

Niezależnie od stanowiska, na które aplikujemy – czy będzie to np. praca w korporacji, praca związana z obsługą klienta czy praca fizyczna jest kilka wspólnych zasad, o których musimy pamiętać. Przyjęło się – słusznie lub nie - że to właśnie strój jest w jakimś stopniu odzwierciedleniem naszego charakteru i stosunku do otaczającej nas rzeczywistości, więc nasze ubranie powinno być czyste, schludne i wyprasowane. Powinniśmy pamiętać również o tym, że strój podczas rozmowy kwalifikacyjnej powinien być skromny, w stonowanych barwach, nie przyciągać nadmiernie uwagi czy to barwą, czy krojem.

Kolejną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę odpowiadając sobie na pytanie, jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną, jest firma i stanowisko, na które aplikujemy. Jeśli to praca w dużej korporacji, gdzie obowiązuje raczej bardzo oficjalny dress code, to nasz strój powinien być bardziej oficjalny.

W przypadku mężczyzn to zazwyczaj garnitur, przy czym jego kolor powinien być raczej ciemny i stonowany. Warto tutaj pamiętać, żeby wystrzegać się połączenia czarnego garnituru i białej koszuli, bo to mariaż zarezerwowany na strój wieczorowy. Co ważne, skarpetki nie tylko powinny być dobrane do butów i spodni, ale również być na tyle długie, aby nie odsłaniać łydek, kiedy siedzimy. Warto też pamiętać o tym, że w czasie spotkania nie powinno się zdejmować marynarki....


czytaj więcej: www.pulshr.pl


autor: jm

źródło: www.pulshr.pl