Biznes

Polski rynek pracy otwarty na emigrantów. Które sektory najbardziej?

15 luty 2019

91 proc. przedsiębiorców nie zgadza się ze stwierdzeniem, że cudzoziemcy mają negatywny wpływ na lokalny rynek pracy.

źródło: fot. Pixabay, www.pulshr.pl

Zjawiskiem, które w Unii Europejskiej niewątpliwie wpłynęło na zmianę optyki jej członków, był kryzys migracyjny w 2015 roku. W 1998 jeden imigrant przypadał na 230 mieszkańców UE, a w 2015 było to już 109 osób. Liczba wszystkich migrantów, którzy przybyli wówczas do państw Unii Europejskiej (również z innych państw UE) sięgała ponad 4,6 mln, co odpowiadało 0,95 proc. jej populacji.

Komisja Europejska twierdzi, że w latach 2015-2016 przeznaczyła na walkę z kryzysem migracyjnym 9,2 mld euro. Same Niemcy oceniają swój dodatkowy wkład na około 0,5 proc. PKB w latach 2016-2017. Wydatki te nie powinny być jednak traktowane jako czyste koszty – OECD szacuje, że dodatkowe środki przeznaczone na wsparcie imigrantów już w latach 2016 i 2017 wygenerowały w państwach Europy popyt rzędu 0,1-0,2 proc. PKB.

Ponad 91 proc. badanych biorących udział w badaniu przygotowanym przez DNB Bank Polska i PwC „Kierunki 2019. Nowe nadzieje, nowe zagrożenia w dobie rosnącego egoizmu gospodarczego. Skutki dla polskiej gospodarki i przedsiębiorstw” nie zgadza się ze stwierdzeniem, że cudzoziemcy mają negatywny wpływ na rynek pracy.

Sektorem najbardziej uzależnionym od pracy imigrantów jest przetwórstwo przemysłowe, w którym 14,1 proc. zatrudnionych to imigranci pochodzący z Unii Europejskiej, a 11,1 proc. - spoza Unii. Oznacza to, że co czwarta osoba pracująca w tym sektorze to obcokrajowiec. Praca imigrantów jest niemal równie istotna w handlu, budownictwie, a także opiece zdrowotnej i pomocy społecznej.

- W 2019 r. popyt na pracowników zagranicznych znacząco wzrośnie, przy niższej ich podaży. Migracja zarobkowa z Ukrainy do Polski zmaleje na rzecz innych krajów Europy Środkowej (Czechy, Węgry, Rumunia), ale także krajów bałtyckich, które już teraz cieszą się rosnąca popularnością w stosunku do Polski. Będzie to duże wyzwanie dla polskich pracodawców, szczególnie z branży produkcji przemysłowej - tłumaczy Paweł Kułaga z Greygoose Outsourcing i Foreign Personnel Service. ...

czytaj więcej: www.pulshr.pl


autor: jk

źródło: www.pulshr.pl