Praca

Polacy pracują coraz mniej. Zaczynamy szanować swój czas

25 listopad 2021

Polacy nadal pracują dużo, choć z roku na rok coraz mniej. Najnowsze dane wskazują, że co piąty Polak pracuje ponad 8 godzin dziennie, a co dziesiąty – więcej niż 5 dni w tygodniu.

źródło: fot. pixabay

   - Na przełomie października i listopada 2021 UCE Research i Syno Poland przeprowadziły dla platformy ePsycholodzy.pl badanie na temat czasu pracy.

    - Biorący w nim udział pełnoletni i aktywni zawodowo Polacy (ponad 800 osób) zostali zapytani, ile średnio dni w tygodniu obecnie pracują.

    - 5 dni w tygodniu pracuje prawie 54 proc. aktywnych zawodowo Polaków. Więcej czasu poświęca na pracę niecałe 10 proc. z nas.


O tym, że Polacy są jednym z najbardziej zapracowanych narodów świata, mówi się od lat. Z danych OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) wynika, że w 2019 r. Grecy przepracowali 1949 godzin. To najwięcej wśród badanych europejskich krajów. Zaraz za nimi znaleźliśmy się właśnie my - Polacy. Przepracowaliśmy 1806 godzin. Na drugim końcu zestawienia znajdują się Duńczycy, którzy pracowali średnio 1380 godzin, Niemcy 1386, Holendrzy i Szwedzi, którzy w pracy spędzali - kolejno - 1434 i 1452 godzin.

To, co może pocieszać, to fakt, że z roku na rok pracujemy mniej. W 2016 r. przeciętny Kowalski spędził w pracy 1832 godziny. Rok wcześniej liczba ta była większa - wyniosła 1963 godziny, z kolei w 2013 r. statystyczny Polak przepracował 1918 godzin. Natomiast 13 lat temu pracowaliśmy średnio 1994 godziny rocznie.

Co wynika z najnowszej analizy wykonanej dla serwisu ePsycholodzy.pl? Okazuje się, że 5 dni w tygodniu przepracowuje prawie 54 proc. aktywnych zawodowo Polaków. Z kolei 6,2 proc. pracujących rodaków udziela się zawodowo 6 dni w tygodniu. Natomiast 3,6 proc. ankietowanych pracuje codziennie. To oznacza, że łącznie blisko 10 proc. Polaków jest aktywnych zawodowo więcej niż 5 dni w tygodniu.

- Krótkotrwały okres wzmożonej aktywności zawodowej nie jest jeszcze niepokojącym zjawiskiem. Może wynikać z przejściowej sytuacji, związanej np. z potrzebą zebrania dodatkowych środków na określony cel. Jeśli jednak człowiek stale pracuje przez 7 dni w tygodniu, to przestaje oddzielać czas zawodowy od prywatnego, potrzebnego na odpoczynek, dbanie o zdrowie czy tworzenie relacji. W wielu przypadkach może to być oznaką pracoholizmu - mówi Michał Murgrabia z platformy ePsycholodzy.pl....


czytaj więcej: www.pulshr.pl


autor: KDS

źródło: www.pulshr.pl