Kariera

Zrobili to i czują się o wiele lepiej. Większość pracowników chwali sobie ten krok

02 grudzień 2021

80 proc. wolnych strzelców deklaruje wzrost morale oraz spadek poziomu stresu po wyborze freelancingu. Blisko 2/3 zauważyło poprawę snu i ogólnego stanu zdrowia, co przełożyło się na wysoki poziom ich szczęścia.

źródło: fot. pixabay

    - W 2021 roku już ponad 270 tysięcy profesjonalistów pracuje jako wolni strzelcy w naszym kraju, przy dynamice na poziomie 7 proc. rok do roku. Wartość całego rynku freelancingu w Polsce zwiększy się o 27 proc. i urośnie do poziomu 15,4 mld zł w bieżącym roku - mówi Przemysław Głośny z Useme.com.

    - Największy odsetek podwykonawców zajmuje się copywritingiem i social mediami - 26,4 proc. Co piąty (21 proc.) wolny strzelec to grafik, a 10,5 proc. wykonuje strony i sklepy internetowe lub usługi z dziedzin fotografii, wideo i animacji.

    - 72 proc. freelancerów zgadza się ze stwierdzeniem, że freelancing daje im możliwość rozwoju.


Napędzana zmianami demograficznymi, postępem technologicznym, a także nowym paradygmatem rynku pracy gospodarka wolnych strzelców kwitnie. Freelancing staje się preferowanym stylem zarabiania i życia dla milionów osób na świecie.

  - Wartość globalnego rynku freelancingu w 2021 roku wyniesie 3,45 biliona dolarów, przy wzroście na poziomie 15 proc. rok do roku. Na całym świecie jest już 1,1 miliarda freelancerów, z czego 35,5 proc. wolnych strzelców znajduje się w Europie - więcej niż na jakimkolwiek innym kontynencie - wyjaśnia Przemysław Głośny, prezes Useme.com.

Najbardziej wartościowym rynkiem jest jednak kontynent Ameryki Północnej, z dominującym udziałem Stanów Zjednoczonych. W USA freelancerzy w tym roku wytworzą wartość, czyli wniosą do amerykańskiej gospodarki 1,4 biliona dolarów (5,7 proc. PKB w USA). Liczba freelancerów w Stanach Zjednoczonych w zeszłym roku była na poziomie 53,3 miliona profesjonalistów i wzrosła o 8,1 proc. wobec 2019 r.

Jak sytuacja wygląda w Polsce? Z raportu „Freelancing w Polsce i na świecie 2021” przygotowanego jak co roku przez platformę Useme.com wynika, że freelancing bardzo dynamicznie rośnie w naszym kraju. Zarówno jeżeli chodzi o wartość rynku, jak i liczbę profesjonalistów....


czytaj więcej: www.pulshr.pl


autor: km

źródło: www.pulshr.pl