Praca

W trzecim kwartale ZUS cofnął zasiłek chorobowy co trzeciej skontrolowanej osobie

03 grudzień 2021

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podsumowuje wyniki kontroli zwolnień chorobowych w lipcu, sierpniu i wrześniu. W całym kraju niemal co trzeci ubezpieczony nie stosował się w tym okresie do zasad wykorzystywania zwolnienia chorobowego. Z tego powodu ZUS cofnął zasiłki chorobowe w wysokości 2 mln zł.

źródło: fot. Pixabay

Czas zwolnienia lekarskiego ma służyć rekonwalescencji, a zasiłek chorobowy wypłacany przez pracodawcę bądź ZUS ma być wsparciem podczas absencji pracowniczej. Dla osób ubezpieczonych zasiłek chorobowy jest finansową poduszką, która gwarantuje dochód, gdy naprawdę nie możemy być aktywni zawodowo - podkreśla Sebastian Szczurek, rzecznik regionalny ZUS w Opolu.

Co Polacy robią na chorobowym?

Efekty kontroli wskazują, że podczas zakwestionowanych zwolnień chorobowych Polacy najczęściej dorabiali lub podnosili kwalifikacje zawodowe. Były także przypadki, gdy jak ustalili kontrolerzy ZUS, pacjent zamiast powracać do zdrowia w domu, odwiedzał ciekawe miejsca w kraju, choć nie brakuje przykładów, gdy korzystając z "L4" "chorzy" nabierali sił w Grecji czy Chorwacji, a nawet organizowali zaręczyny nad Bałtykiem w blasku zachodzącego słońca, co dokumentowali na portalach społecznościowych.

Co trzeci skontrolowany został pozbawiony prawa do zasiłku...


czytaj więcej: www.prawo.pl


autor: Agnieszka Matłacz

źródło: www.prawo.pl