Prawo

Praca zdalna a nowe przepisy. Dlaczego pracodawca musi wiedzieć, gdzie przebywasz podczas wykonywania pracy? Jak to będzie wyglądało w 2022

06 grudzień 2021

Praca zdalna jeszcze nie znalazła swojego miejsca w kodeksie pracy, i jest regulowana jedynie przepisami ustawy w celu przeciwdziałania COVID-19, będącej częścią zeszłorocznej marcowej Tarczy Antykryzysowej. Wynikają z tego faktu nieścisłości, mają swoje odzwierciedlenie w codziennej rzeczywistości wielu firm. Wśród pytań, które powstają wokół nieklarownych przepisów znajdują się między innymi takie: czy pracując zdalnie mogę przebywać w dowolnym miejscu na świecie? I czy mój szef musi wiedzieć, gdzie się znajduję w czasie wykonywania pracy?

źródło: fot. pixabay

O projekcie mającym wprowadzić definicje pracy zdalnej do kodeksu pracy i proponowanych regulacjach prawnych pisaliśmy tutaj. Tym razem na tapetę bierzemy jedne z najczęściej pojawiających się wątpliwości i jednocześnie odpowiadamy na pytanie zawarte w tytule:
Czy pracodawca musi wiedzieć, gdzie jesteś podczas wykonywania pracy na tzw. zdalnym?

    Praca zdalna dla jednych jest ograniczeniem, dla innych drogą do wolności. Ci, którzy jednak nie zaznali różnicy oraz nie wgłębili się w wyzwania pracy zdalnej natury prawnej i organizacyjnej, mogą mieć zniekształcone wyobrażenie o tej formie pracy. Od razu sprowadzę na twardy grunt tych, którzy myśląc o pracy poza siedzibą firmy, widzą siebie pod rozłożystą palmą na Zanzibarze czy choćby przy ognisku w Bieszczadzkich lasach. Nie jest to niemożliwe, ale wiele stoi na przeszkodzie. I lepiej nie ukrywać takich planów przed pracodawcą. Oto dlaczego.

Niestety nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi popartej prawem pracy. W wyniku interpretacji obowiązujących przepisów i obserwacji tego „co działa” a „co tworzy problemy” w ciągu ostatniego roku, można pokusić się o całkiem rozsądne wnioski. Robią to także przedsiębiorcy. Opracowują wewnętrzne zasady dotyczące pracy zdalnej w swoich firmach. Z jakich powodów? Zaraz do tego dojdziemy.

W sekcji pytań i odpowiedzi dotyczącej pracy zdalnej na stronie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, opublikowanej w marcu 2020 roku, czytamy:...


czytaj więcej: www.strefabiznesu.pl


autor: Barbara Wesoła

źródło: www.strefabiznesu.pl