Kariera

Nowy trend wśród pracowników. Dzięki temu łatwiej zmienią pracę

17 marzec 2022

Pandemia oraz dynamika zmian na rynku pracy w ostatnich latach sprawiły, że zarówno pracownicy, jak i organizacje zmienili optykę patrzenia na kwestie podnoszenia kompetencji. Pracownicy rozumieją, jak dużą wartość na rynku ma stały rozwój, dlatego spora ich część coraz poważniej odnosi się do podnoszenia kwalifikacji, by nie tylko zachować już posiadaną pracę, móc zarabiać więcej, ale też myśleć o wchodzeniu w nowe role, awansować czy zmienić zawód. Pracodawcy - by zatrzymać najlepszych - muszą inwestować w rozwój zespołów.

źródło: fot. pixabay

   - Dla 53 proc. pracowników uczestniczenie w formach rozwojowych jest istotne, bo pomaga zmienić pracę.

    - Głównymi zawodowymi motywatorami do podnoszenia kwalifikacji są chęć zwiększenia swojej konkurencyjności na rynku (23 proc.) oraz chęć zachowania pracy (22 proc.).

    - Kobiety trzy razy częściej niż mężczyźni deklarują chęć udziału w szkoleniach i kursach (33 proc.).


Dynamiczna sytuacja ostatnich dwóch lat sprawiła, że zarówno firmy, jak i przede wszystkim pracownicy inaczej patrzą na wiele obszarów życia.

Pracownicy dostrzegli potrzebę podnoszenia swoich zawodowych kompetencji. Wielu z nich postanowiło całkowicie przeformatować swoje zawodowe życie.

Jak wynika z raportu „Kompetencje miękkie i potrzeba ich rozwoju – jak uczą się obecnie pracownicy?” przygotowanego przez firmę szkoleniową Nowe Motywacje oraz Mobile Institute, dla 53 proc. pracowników uczestniczenie w formach rozwojowych jest istotne, bo pomaga zmienić pracę. Głównymi zawodowymi motywatorami do podnoszenia kwalifikacji są chęć zwiększenia swojej konkurencyjności na rynku (23 proc.) oraz chęć zachowania pracy (22 proc.).

  - Od lat przyglądamy się i analizujemy ewolucję rynku pracy, weryfikujemy, jak zmieniają się kluczowe kompetencje w biznesie oraz w jaki sposób najefektywniej można je rozwijać. Od momentu pojawienia się pandemii przyglądaliśmy się temu jak zmienia się świat i jak te zmiany wpływają na potrzeby i możliwości człowieka, również w obszarze rozwoju i podnoszenia kompetencji. Nowa rzeczywistość, w której funkcjonujemy przełożyła się również na sposób uczenia się osób zatrudnionych, a także na ich motywację do podnoszenia własnych kwalifikacji - komentuje Grzegorz Święch, wiceprezes i partner w firmie szkoleniowej Nowe Motywacje....


czytaj więcej: www.pulshr.pl


autor: km

źródło: www.pulshr.pl