Praca

Praca z plaży lub górskich schronisk. Ten trend przestaje dziwić

03 październik 2022

Na służbowego maila odpisują, leżąc na plaży na Teneryfie. Prezentację kończą, odpoczywając w schronisku pod jednym z alpejskich szczytów. Tak pracuje coraz więcej osób. Workation wymaga jednak dobrego przygotowania i planu.

źródło: Canva.pl

 • Workation, czyli łączenie pracy zdalnej lub hybrydowej z podróżami, przez wiele lat był kojarzony głównie ze studenckimi wyjazdami za granicę, na których młode osoby zarabiały pierwsze pieniądze i zwiedzały ciekawe zakątki świata.
 • Stopniowa cyfryzacja życia sprawiała, że w części organizacji coraz powszechniej jako benefit pojawiała się możliwość łączenia podróży w ciekawe miejsca z pracą zdalną w tych lokalizacjach.
 • Z badania Pracuj.pl wynika, że 67 proc. pracujących hybrydowo byłoby efektywnych na tzw. workation. Ten model pracy wymaga jednak dobrego przygotowania i planu.

  Upowszechnienie się modeli pracy hybrydowej i zdalnej oraz towarzyszących im narzędzi stworzyło wiele możliwości dla osób, które chcą oderwać się od codziennego otoczenia, nie biorąc jednocześnie długiego urlopu. Według badania Harvard Business Review 83 proc. pracowników uważa, że jeśli będą mogli pracować przez większość czasu zdalnie, to będą częściej wyprowadzać się z większych aglomeracji.

  Praca zdalna i hybrydowa wciąż popularne

  Jak wykazują badania Pracuj.pl, zgodnie z oczekiwaniami wielu analityków dostrzec można lekkie obniżenie skali pracy zdalnej i hybrydowej w stosunku do okresów obostrzeń związanych z COVID-19. We wrześniu 2022 roku wykonywanie zadań w tych modelach deklarowało 28 proc. Polaków badanych przez serwis. Dla porównania, w marcu 2022 roku było to 34 proc., a w październiku 2021 – 35 proc.

  Jednocześnie jednak te same dane potwierdzają, że skala powrotu do biur jest stosunkowo umiarkowana. Blisko 3 na 10 Polaków wciąż wykonuje zadania przynajmniej częściowo spoza siedziby firmy, co potwierdza silną i ugruntowaną pozycję tego modelu pracy.  Czytaj więcej:  pulshr.pl
  Źródło informacji:  pulshr.pl