Biznes

Wyliczamy plusy z rekrutacji osób po 45. roku życia

13 czerwiec 2019

Pracodawcy nie są skłonni zatrudniać osoby po 45. roku życia. O tym, że warto postawić na ich doświadczenie, przekonuje agencja rekrutacyjna Weegree.

źródło: fot. pixabay.com, pulsHR

  • Wniosek o nieciekawej pozycji osób po 45., czy 50. roku życia na rynku pracy wynika m.in. z nowych danych GUS.
  • Przedsiębiorcy niechętnie zatrudniają takich pracowników i argumentują tę niechęć mniejszą wydajnością i tempem pracy osób starszych oraz większą częstotliwością ich zachorowań.
  • Nie jest to jednak takie proste. Co ciekawe, osoby dojrzałe mają czasami większą motywację do pracy. Sprawia ona, że często starsi pracownicy są bardziej efektywni niż ich młodsi koledzy.
  • Aktywizacja osób starszych wydaje się także nieunikniona ze względu na demografię, która nieubłaganie kieruje Polaków w stronę społeczeństwa starzejącego się.

Najnowsze dane GUS, pokazały, że co trzeci Polak powyżej 50. roku życia jest aktywny zawodowo. Wynik ten z roku na rok się poprawia, a mimo to wielu ludzi z bogatym doświadczeniem ma problem ze znalezieniem pracy.

Dlaczego tak się dzieje?

Zazwyczaj pracodawcy oczekują minimum 2 lat doświadczenia. Czasem młodzi ludzie pracują więc, by to doświadczenie zdobyć, na tzw. umowach śmieciowych. To praca za niską pensję tylko po to, aby mieć czym uzupełnić CV i zbudować podstawy do pracy w zawodzie.

Jak się jednak okazuje, nie tylko początkujący mają problem ze znalezieniem dobrej posady, ale także ludzie z ogromnym doświadczeniem, którzy często są zdyskwalifikowani przez swój wiek. Mowa o osobach po 45. roku życia. Mimo swojej nieocenionej wiedzy i bogatego życiorysu zawodowego są one narażone na bezrobocie.

Przedsiębiorcy niechętnie zatrudniają takich pracowników. Argumentują zazwyczaj tę niechęć mniejszą wydajnością i tempem pracy, większą częstotliwością zachorowań, niechęcią do zmian i dalszego rozwoju oraz przywiązaniem do starych, nieskutecznych już rozwiązań. Pracodawcy kalkulują też, że osoby powyżej 45. roku życia nie zwiążą się z firmą na długo, przez co wychodzą z założenia, nie warto inwestować w takich ludzi.

To właśnie z myślą o nich stworzono program, którego celem jest aktywizacja zawodowa osób w wieku ponad 45 lat.

Weegree ma pomysł

W Weegree, organizacji zajmującej się outsourcingiem, od lat wspierane jest zatrudnianie pracowników z bogatym doświadczeniem, co nieodzownie łączy się z wyższym wiekiem....

czytaj więcej:www.pulshr.pl


autor: GP

źródło: www.pulshr.pl