Prawo

Kopie akt trzeba wydać pracownikowi bez żadnych pytań

11 lipiec 2019

Wniosek etatowca o wydanie kopii części lub całości dotyczącej go dokumentacji jest dla firmy wiążący. Pracodawca nie może podważać jego zasadności ani żądać pokrycia kosztów tej operacji.

źródło: Adobe Stock, Rzeczpospolita

Pracownicy co jakiś czas wnioskują o wydanie im kopii części dokumentów ich dotyczących, które posiadamy. Czy możemy weryfikować takie wnioski, tzn. czy możemy domagać się ich uzasadnienia? Czy możemy pobierać odpłatność za sporządzenie kopii? – pyta czytelnik.

Pracodawca nie może domagać się uzasadnienia wniosku o wydanie kopii całości lub części dokumentacji pracowniczej. Nie ma również możliwości pobierania jakiejkolwiek odpłatności za ich sporządzenie, w tym również obejmującej sam zwrot poniesionych kosztów.

Ustawowa powinność

Wprost z przepisów prawa pracy wynika (art. 9412 k.p.), że pracodawca wydaje kopię całości lub części dokumentacji pracowniczej na złożony w postaci papierowej lub elektronicznej wniosek:...

czytaj więcej: www.rp.pl


autor: Marek Rotkiewicz

źródło: www.rp.pl

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki.

×

Portal Pracy dla Osób z Niepełnosprawnościami

Wersja mobilna już wkrótce

Ciężko pracujemy nad wersją mobilną...

Tymczasem wypróbuj wersję na komputer.