Praca

MPiT chce zbadać bariery na rynku pracy dla osób 50+

14 sierpień 2019

Specjalną ankietę, która ma pomóc określić bariery stojące na przeszkodzie udziału w rynku pracy osób po 50. roku życia opracowało Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Zebrane dane mają pomóc w opracowaniu odpowiednich rozwiązań.

źródło: www.prawo.pl

Resort przedsiębiorczości zwraca uwagę, że wysokie i stabilne tempo wzrostu gospodarczego sprzyja powstawaniu nowych firm i rozwojowi już istniejących. - Pracodawcy mogą skorzystać z doświadczenia osób 50+. To kilkaset tysięcy wykształconych ludzi, którzy chcą pozostać aktywnymi uczestnikami rynku pracy. Nie tylko pracując w firmach, ale też prowadząc własny biznes - podkreślono.

  - Równocześnie spotykają się oni z różnymi trudnościami w postaci na przykład nieżyczliwych przepisów czy stereotypowego myślenia ze strony pracodawców. To powoduje, że część z nich wycofuje się z rynku pracy. Ministerstwo chce te bariery zidentyfikować, określić i w miarę możliwości zmniejszyć ich dolegliwość - dodaje resort.

Osoby po 50 coraz częściej aktywne zawodowo

Z raportu Deloitte wynika, że w Polsce, jak i ogólnie w Unii Europejskiej, odsetek osób aktywnych zawodowo po 55 roku życia wzrasta z roku na rok.  Z badania wynika, że 77 proc. polskich pracowników w wieku do 50 lat planuje aktywność zawodową przynajmniej do 65 lat., (czyli średnio o 11 pkt. proc. więcej niż w dziewięciu innych analizowanych krajach Europy).

  - Ze względu na rosnącą długość życia i lepsze warunki zdrowotne, wiele osób, które osiągnęły już wiek emerytalny, decyduje się na pozostanie w pracy, chociażby na część etatu. Decyzje te podejmowane są ze względów finansowych, społecznych czy emocjonalnych - napisano w raporcie....

czytaj więcej: www.prawo.pl


autor: Paweł Żebrowski

źródło: www.prawo.pl
 

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki.

×

Portal Pracy dla Osób z Niepełnosprawnościami

Wersja mobilna już wkrótce

Ciężko pracujemy nad wersją mobilną...

Tymczasem wypróbuj wersję na komputer.