Praca

Jawność pensji ma swoje plusy i minusy. Może być myląca

02 grudzień 2019

Leanne Whittle zarządza obszarem HR na ośmiu rynkach w firmie IPF Digital, która jest właścicielem marki hapipożyczki. W rozmowie z PulsHR.pl opowiada o tym, jak wygląda rekrutacja w poszczególnych krajach, czy jawność zarobków to dobry pomysł, a także o rosnących oczekiwaniach pracowników.

źródło: fot. mat. pras, www.pulshr.p

  • Leanne Whittle, dyrektor HR w IPF Digital uważa, że wprowadzenie wysokości wynagrodzenia do ogłoszeń rekrutacyjnych może być bardzo mylące.
  • To, jaką pensję finalnie otrzyma kandydat, zależy od jego możliwości, doświadczenia i wiedzy specjalistycznej.
  • Warto także pamiętać, że firmy oferują znacznie więcej niż pensja – są to również dodatkowe premie, świadczenia zdrowotne czy emerytalne, bezpłatne obiady czy kursy i szkolenia.
  • Również jawność pensji i zarobków pracowników w międzynarodowej firmie nie jest właściwa, ponieważ wynagrodzenie jest zależne od kraju zamieszkania i kosztów życia.

Polska, Finlandia, Estonia, Łotwa, Litwa, Hiszpania, Meksyk, Australia – w tym krajach jest pani odpowiedzialna za dział personalny. Prowadzenie działań HR musi być sporym wyzwaniem, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę różnorodność kulturową.

Leanne Whittle, dyrektor HR w IPF Digital: - Jedną z tych rzeczy, które kocham w mojej pracy jest możliwość współpracy z ludźmi z różnych krajów i kultur. Uważam, że różnorodność zespołu jest naszą siłą i przewagą, ale jednocześnie jako firma musimy pracować bardzo ciężko nad dobrą komunikacją. Musimy być pewni, że tak samo rozumiemy znaczenie i cel wysyłanych przez nas komunikatów. Bycie skutecznym nadawcą, słuchanie i rozumienie ludzi jest umiejętnością, nad którą każdy człowiek powinien nieustannie pracować. Chociaż istnieją wyraźne różnice na ośmiu rynkach, na których działamy, istnieją też bardzo widoczne i wyraźne cechy, które nas łączą – jesteśmy przecież jedną rodziną w ramach grupy IPF Digital.

Czy w IPF Digital jest jedna, wspólna strategia HR dla wszystkich ośmiu krajów?

  - Kluczową częścią mojej roli – jako dyrektora HR na osiem rynków – jest właśnie tworzenie wątków, które nas łączą. Z perspektywy HR ludzie to ludzie, a zasady w poszczególnych krajach są bardzo podobne. Przestrzegamy tych samych zasad dotyczących pracowników na wszystkich rynkach. W zasadzie jedyne różnice jakie występują, to różnice prawne. Istnieją pewne niuanse w niektórych kodeksach pracy, które należy zrozumieć, ale w większości przypadków obowiązujące kodeksy pracy są bardzo podobne i oparte na zdrowym rozsądku....

czytaj więcej: www.pulshr.pl


autor: Justyna Koc

źródło: www.pulshr.pl