Kariera

Pojawią się miliony nowych miejsc prac. Potrzeba jednak odpowiednich kompetencji

20 luty 2020

Umiejętność współpracy, kreatywne myślenie i umiejętność rozwiązywania skomplikowanych problemów - to tylko kilka kompetencji, których dziś poszukują pracodawcy. Jak się okazuje, współczesny rynek pracy liczy nie tylko na pracowników z dużym doświadczeniem. Coraz częściej stawia na tych, którzy choć mają mniejszą praktykę, wykazują się kilkoma cechami dającymi szansę na rozwój.

źródło: fot. pixabay, www.pulshr.pl

  • 25 lutego 2020 w Warszawie odbędzie się EEC Trends, wydarzenie, które zastąpi cykl Zmieniamy Polski Przemysł.
  • Dyskusja będzie podzielona na osiem głównych tematów dotyczących najpoważniejszych zagadnień na dziś i największych wyzwań na przyszłość.
  • O tym, jak rozwijać kompetencje pod kątem potrzeb nowoczesnej gospodarki, rozmawiać będziemy podczas sesji dotyczącej pracy i edukacji.
  • Agenda wydarzenia oraz formularz rejestracji dostępne są na stronie internetowej www.trends.eecpoland.eu.

W opinii pracodawców badanych w ramach "Analizy zapotrzebowania na kompetencje w gospodarce i na rynku pracy" młodzi kandydaci do pracy muszą popracować nad wzmocnieniem kilku segmentów. Z analiz przygotowanych przez Uniwersytet Jagielloński i Idea Instytut wynika, że brakuje im kompetencji ogólnych: społecznych (np. bycie komunikatywnym, łatwe nawiązywanie kontaktów, współpraca w grupie, umiejętność posługiwania się językiem polskim w mowie i w piśmie),  samoorganizacyjnych, a także kreatywności rozumianej jako innowacyjność i generowanie nowych rozwiązań i pomysłów.

A jak pokazują analizy Światowego Forum Ekonomicznego, to czego brakuje polskim kandydatom uznawane jest za "absolutne must have" w procesie poszukiwania pracy.

Co więcej, badania Światowego Forum Ekonomicznego pomogły stworzyć listę 96 „miejsc pracy jutra”. Raport, wsparty danymi z Burning Glass Technologies, Coursera i LinkedIn, pozwolił zidentyfikować siedem kluczowych klastrów zawodowych o nowych perspektywach na przyszłość. 

Klastry, które łącznie mają przynieść 6,1 mln nowych ofert pracy w ciągu najbliższych trzech lat, obejmowały: dane i sztuczną inteligencję (AI), ekonomię opieki, zieloną gospodarkę, inżynierię i przetwarzanie w chmurze, ludzi i kulturę, rozwój produktu oraz sprzedaż, marketing i treść. 

„Podczas gdy przełomowe umiejętności technologiczne, takie jak analiza danych i umiejętności sztucznej inteligencji, będą z pewnością kluczowe dla przyszłości pracy, tak samo będzie z opieką, przywództwem i zdolnością do uczenia się i rozwoju. Innymi słowy, przejście do nowego świata pracy będzie ukierunkowane zarówno na ludzi, jak i na technologie” - czytamy.

TOP 5 kompetencji...

czytaj więcej: www.pulshr.pl


autor: Karolina Markowska

źródło: www.pulshr.pl