Praca

Kadry i płace. Jakie zmiany i wyzwania?

21 luty 2020

Zwolnienie z podatku dochodowego pracowników do 26. roku życia, wprowadzenie PPK, czy ochrona wierzytelności wynagrodzenia. W minionym roku kadry i płace nie miały lekkiego życia, co było efektem nie tyle samych zmian, którym musiały stawiać czoła, ile tempa narzuconego przez ustawodawcę. Czy w tym roku będzie podobnie? Tego jeszcze nie wiadomo, ponieważ oficjalnie nic nie zostało jeszcze zapowiedziane. Nie brakuje jednak spekulacji o m.in. ozusowaniu wszystkich umów zleceń - pisze LeasingTeam Professional.

źródło: fot. pixabay

Kadry i płace - najważniejsze zmiany w 2019

Zerowy podatek dochodowy dla młodych podatników

Jak już wspomniano we wstępie, jedną z istotniejszych zmian, z którą zmierzyły się w minionym roku kadry i płace, było zwolnienie z podatku dochodowego pracowników do 26. roku życia. Dla osób rozpoczynających swoją karierę zawodową oznaczało to wyższe zarobki, jednocześnie po stronie przedsiębiorstw nie zostały wygenerowane żadne dodatkowe obciążenia.

Jak czytamy w komunikacie LeasingTeam Professional, tego rodzaju zmiana, w powiązaniu z coraz szerszą ofertą w zakresie elastycznego czasu pracy i formy zatrudnienia, daje realne szanse na aktywizację najmłodszych pracowników, którzy na tle swoich rówieśników z Europy wypadają pod względem aktywności zawodowej dość blado. Przy sporym deficycie pracowników na rynku pracy, może ona okazać się korzystnym dla wszystkich rozwiązaniem.

  - Z naszych obserwacji wynika, że w ostatnich miesiącach młodzi faktycznie są pozytywniej nastawieni i zmobilizowani do podjęcia aktywności zawodowej, szczególnie studenci, u których kwota brutto równa jest netto. Coraz więcej z nich korzysta z elastycznych form zatrudnienia: pracy tymczasowej, umów zleceń, które ułatwiają połączenie nauki z pracą i wolnym czasem, a także pozwalają na zweryfikowanie atrakcyjności danego stanowiska czy firmy - mówi Anna Jurkiewicz, Regionalny Kierownik ds. Outsourcingu z agencji doradztwa personalnego LeasingTeam Professional.

Niższy podatek i wyższe KUP dla dojeżdżających

Korzystnymi zmianami dla pracowników, nie obciążającymi pracodawców, było obniżenie stawki podatku dochodowego dla I progu dochodów (do 85 528 zł rocznie) z 18% na 17% oraz podwyższenie kosztów uzyskania przychodu do 250 zł/mies. (wcześniej 111,25 zł) i do 300 zł/mies. dla dojeżdżających (wcześniej 139,06 zł). Obie zmiany w efekcie zwiększyły kwoty wypłat pracowniczych. Jedynym aspektem kładącym cień na nowelizację ustawy było tempo jej wprowadzenia. Pracodawcy mieli bardzo mało czasu na wdrożenie zmian, czyli np. aktualizację lub zakup nowego oprogramowania dla kadr i płac....

czytaj więcej: www.egospodarka.pl


źródło: www.egospodarka.pl