Kariera

Kryzys kryzysem, a zarobki freelancerów mocno w górę

29 czerwiec 2020

Rosną zarobki wolnych strzelców. Freelancerów, których wynagrodzenie przekracza 10 tys. zł, jest najwięcej od 4 lat.

źródło: fot. pixabay, www.pulshr.pl

  • Jak wynika z badań przeprowadzonych w czerwcu 2020 przez Useme, platformę umożliwiającej pracę zdalną, mocno w górę poszły zarobki freelancerów.
  • Liczba wolnych strzelców zarabiających na rękę powyżej 5 tys. zł miesięcznie wzrosła w tym roku aż o 43 proc. - w porównaniu do 2019 roku.
  • Rekordowo dużo jest też osób zarabiających powyżej 10 tys. zł. Ich liczba jest najpokaźniejsza od 4 lat. Wśród nich są osoby otrzymujące 15 czy nawet 20 tys. zł netto miesięcznie.

Jak pokazują wyniki badań przeprowadzonych przez Useme.com, Covid 19 i kilkutygodniowy lockdown miał znaczący wpływ na freelancerów w Polsce.

Aż dwie trzecie (64,29 proc.) wolnych strzelców ocenia, że ogólna sytuacja w branży uległa pogorszeniu lub znaczącemu pogorszeniu. Dla 6 na 10 badanych (57,89 proc.) zmniejszyła się liczba zleceń czy ogólnie pracy. Dla co czwartego (28,2 proc.) pozostała bez zmian.

W konsekwencji dla ponad połowy (57,14 proc.) respondentów w okresie pandemii zmniejszył się dochód. Dla blisko połowy freelancerów (48,12 proc.) pandemia ograniczyła stabilność zatrudnienia, a dla 42,48 proc. - wpłynęła negatywnie na wyceny realizowanych przez nich projektów. Natomiast, koronawirus dla przeszło połowy (51,88 proc.) badanych nie wpłynął ani negatywnie, ani pozytywnie na wysokość wyceny prac.

Co warto podkreślić, pandemia nie wpłynęła na decyzje wolnych strzelców prowadzących działalność gospodarczą w kwestii jej zawieszenia lub zamknięcia. Jedynie 5,3 proc. badanych rozważa taką opcję, a aż blisko 95 proc. respondentów chce w dalszym ciągu ją kontynuować.

Zarobki w górę

Mimo to w ogólnym rozrachunku, freelancerzy w Polsce z roku na rok zarabiają coraz więcej. Fakt ten dotyczy zarówno tych, którzy - pracując we freelancingu - traktują to zajęcie jako główne źródło dochodu, jak i tych, dla których to sposób na dorobienie do stałego wynagrodzenia. Z tegorocznych badań wynika, że dla blisko połowy (49,5 proc.) badanych, freelancing jest jedyną formą zarobkowania, a dla pozostałych 50,5 proc. stanowi formę dorzucenia dodatkowych pieniędzy do etatu lub innej formy głównego zajęcia zawodowego....

czytaj więcej: www.pulshr.pl


autor: Katarzyna Domagała-Szymonek

źródło: www.pulshr.pl