Praca

Wskaźnik Rynku Pracy znowu w górę. To nie wróży nic dobrego

30 czerwiec 2020

W najbliższych miesiącach rynek pracy nadal będzie tkwił w zawieszeniu. Jak podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC), Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach wielkości bezrobocia w czerwcu 2020 wzrósł o blisko 1 punkt. To już trzeci wzrost z rzędu.

źródło: fot.PTWP, www.pulshr.pl

  • Mimo że skala wzrostu wskaźnika była znacznie mniejsza od odnotowanej w poprzednich dwóch miesiącach, nadal należy liczyć się ze wzrostem stopy bezrobocia silniejszym, niż wskazują oficjalne dane (stopa bezrobocia rejestrowanego - 6 proc.).
  • Stan zawieszenia na rynku pracy może potrwać co najmniej do końca wakacji. 
  • Najwcześniej jesienią będzie można ocenić skalę i trwałość zmian.

  - Zbyt wcześnie jest, aby w pełni szacować skutki zamrożenia działalności gospodarczej dla rynku pracy. Reaguje on zwykle ze znacznym opóźnieniem w stosunku do zmian aktywności całej gospodarki. Wiele firm do tej pory nie potrafi ocenić skali redukcji popytu na swe towary i usługi oraz tempa, w jakim popyt ten będzie się odradzał. Jednocześnie, przedsiębiorcy mają świeżo w pamięci trudności w znalezieniu pracowników w okresie przed pandemią. Stąd też zapewne zachowują dużą powściągliwość w zwalnianiu pracowników a swe plany zatrudnieniowe formułują na bieżąco i na tyle elastycznie na ile pozwalają przepisy prawa pracy - piszą analitycy BIEC.

Czerwcowe badania wskazują, że przedsiębiorstwa nieco ograniczyły w stosunku do sytuacji w ostatnich dwóch miesiącach chęci zwalniania pracowników. Jednocześnie nastąpił niewielki wzrost liczby ogłoszeń o nowych miejscach pracy napływających do powiatowych urzędów pracy, co w znacznym stopniu jest efektem stopniowego przywracania ich działalności. Była to jednak niewielka poprawa w stosunku do gwałtownego spadku w marcu i kwietniu 2020. Wzrosła liczba osób wyrejestrowanych ze spisów bezrobotnych z tytułu podjęcia pracy lecz jednocześnie więcej niż w marcu i kwietniu 2020 zarejestrowano nowych bezrobotnych. Zwiększyła się również liczba zwolnień z winy pracodawcy....

czytaj więcej: www.pulshr.pl


autor: KDS

źródło: www.pulshr.pl