Kariera

Biurokracja w urzędach pracy. Czas na mentalną zmianę u ustawodawcy

13 lipiec 2020

Dla mnie naprawdę nie ma znaczenia, czy stopa bezrobocia wynosi 9,9 proc. czy 10,1 proc. Kiedy się policzy, ile to jest "w ludziach", to naprawdę nie robi żadnej różnicy (...) Te 10 proc. jest okrągłe tylko, jak je wyrazimy w procentach. Nie jest takie, kiedy zamienimy je na liczbę bezrobotnych. A w szczególności nie jest okrągłe, kiedy pomyślimy o ludzkich dramatach, jakie wiążą się z utratą pracy - mówi prof. Joanna Tyrowicz z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego i ośrodka badawczego GRAPE.

źródło: fot. pixabay, www.pulshr.pl

  • Prof. Joanna Tyrowicz jest jedną z autorek badania "Diagnoza+". To wspólny projekt Uniwersytetu Warszawskiego, GRAPE i Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych.
  • Badacze chcą stworzyć sensową miarę obecnej sytuacji, która będzie dobrym punktem wyjścia do prognoz dla menedżerów czy analityków. 
  • W rozmowie z PulsHR.pl prof Tyrowicz pytamy nie tylko o sytuację bezrobotnych, ale również o przyszłość pracy zdalnej, urzędy pracy czy efekty antykryzysowych tarcz .

Kiedy Główny Urząd Statystyczny podał dane o stopie bezrobocia za maj, od razu pojawiły się komentarze, że jednak w tym roku nie dobijemy do dwucyfrowego bezrobocia. Pani zdaniem - jak zakończymy rok? Z dwucyfrową czy jednocyfrową stopą bezrobocia?

  - Proszę się nie pogniewać, ale szczerze irytuje mnie to pytanie.

Dlaczego?

  - Z dwóch powodów. Po pierwsze: nie jestem wróżką i nie bawię się w zgadywanki. Skala szoku, jakiego doznała polska gospodarka, cały czas nie jest znana, na dodatek jest ona bez precedensu.

Nie ma nikogo, kto będzie w stanie podać wiarygodne prognozy, bo problemem są same oczekiwania co do dalszego rozwoju sytuacji, ale i przede wszystkim wyznaczenie punktu startowego. Przecież cały czas nie wiem, gdzie jesteśmy. Dane, jakimi dysponujemy, dają nam wyłącznie szczątkowy obraz sytuacji na rynku pracy. Nie wiemy też, czy i jakie instrumenty ad hoc wprowadzi rząd.


Prof. Joanna Tyrowicz (Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego i ośrodek badawczy GRAPE) fot. grape.org.pl

 Prof. Joanna Tyrowicz (Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego i ośrodek badawczy GRAPE) fot. grape.org.pl

Jednym z powodów, dla którego robimy badanie Diagnoza+, do którego wszystkich niezmiennie zapraszam, jest to, by zebrać najlepsze możliwe dane, jak się da i - zamiast zgadywać czy wróżyć z fusów - po prostu wiedzieć.

Chcemy stworzyć sensową miarę, która będzie dobrym punktem wyjścia do prognoz dla menedżerów, analityków i wszystkich tych, którzy - zanim podejmą ważne decyzje - rozglądają się dookoła, by ocenić sytuację....

czytaj więcej: www.pulshr.pl


autor: Katarzyna Domagała-Szymonek

źródło: www.pulshr.pl