Praca

Kobiety w czasie pandemii: częściej nieobecne w pracy i bardziej zagrożone jej utratą

13 lipiec 2020

W pierwszym kwartale 2020 roku aż 30 mln zatrudnionych w Unii było tymczasowo nieobecnych w pracy. Oznacza to skok o aż 4,3 mln w porównaniu do ostatniego kwartału 2019 roku. Ten gwałtowny wzrost wywołały głównie przymusowe bezpłatne urlopy, na które - w związku ze skutkami pandemii - skierowano o 2 mln pracowników więcej niż zazwyczaj. W większości były to kobiety.

źródło: fot. pixabay, www.pulshr.pl

  • W całej Europie odsetek nieobecności w pracy wśród kobiet jest wyraźnie wyższy niż wśród mężczyzn, ale największą różnicę odnotowano na Litwie, Węgrzech i w Polsce. 
  • W pierwszym kwartale 2020 roku Polki stanowiły 66 proc. nieobecnych w pracy.
  • W Unii Europejskiej w pierwszym kwartale 2020 roku nieobecności stanowiły 12 proc. poziomu zatrudnienia - najwyższy wskaźnik nieobecności odnotowano we Francji (18,1 proc.).

Duży wzrost zaobserwowano także wśród osób podających jako powód nieobecności kategorię „inne”, do której można zaliczyć m.in. przejście na urlop wychowawczy. Eksperci wskazują, że nadal to kobiety częściej są nieobecne w pracy niż mężczyźni.

  - Właściwie w całej Unii Europejskiej, z wyjątkiem Cypru, odsetek nieobecności w pracy wśród kobiet jest wyraźnie wyższy niż wśród mężczyzn. Największą różnicę odnotowano na Litwie, Węgrzech oraz w Polsce. W naszym kraju jest to efekt zamknięcia szkół oraz przedszkoli w ramach walki z COVID-19. Dzieci musiały zostać pod opieką dorosłego, i jak się okazuje, tego zadania zdecydowanie częściej podejmowały się mamy – wskazuje Krzysztof Inglot, prezes zarządu Personnel Service.

I podkreśla. że w pierwszym kwartale 2020 roku w domach zostało 144 tys. kobiet więcej i 57 tys. mężczyzn więcej niż w pod koniec 2019 roku. Tym samym kobiety stanowiły 66 proc. nieobecnych w pracy; prawdopodobnie w kolejnych 3 miesiącach ten udział jeszcze wzrośnie, przez powszechny zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci do lat 8.

100 tys. Polaków więcej na bezpłatnym urlopie

W pierwszym trzech miesiącach bieżącego roku z 16 mln zatrudnionych w Polsce nieobecność w pracy dotyczyła 8 proc., czyli 1,3 mln pracowników. Oznacza to wzrost o 280 tys. osób w stosunku do poprzedniego roku i 200 tys. w porównaniu do ostatniego kwartału 2019 roku.

Pomimo pandemii najczęstszą przyczyną nieobecności polskich pracowników pozostał urlop wypoczynkowy, na który udało się 0,5 mln z nas (+20 tys. w porównaniu do IV kw. 2019). Na drugim miejscu z powodów sklasyfikowano „inne” – 386 tys. osób (+30 tys.), a na trzecim - zwolnienia chorobowe 309 tys. wobec 263 tys. kwartał wcześniej. Najmniej powszechną przyczyną, a jednocześnie - zgodnie z unijną tendencją – najdynamiczniej rosnącą, są bezpłatne urlopy. Polscy pracodawcy wysłali na nie o 106 tys. ludzi więcej niż pod koniec zeszłego roku....

czytaj więcej: www.pulshr.pl


autor: Kalina Olejniczak

źródło: www.pulshr.pl