Prawo

Ograniczenie wysokości odpraw i odszkodowań na podstawie ustawy o COVID-19

23 wrzesień 2020

Od 24 czerwca 2020 r. obowiązuje przepis ustawy o COVID-19, zgodnie z którym w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19, uprawnieni pracodawcy wypłacają odprawy, odszkodowania lub inne świadczenia pieniężne w związku z rozwiązaniem umowy o pracę, jeżeli przepisy przewidują obowiązek ich wypłaty, w wysokości nieprzekraczającej w 2020 r. 26 000 zł brutto.

źródło: fot. pixabay

W związku z wątpliwościami dotyczącymi przypadków, w których możliwe jest zastosowanie ww. ograniczenia, redakcja Monitora Prawa Pracy i Ubezpieczeń wystąpiła do resortu pracy o interpretację nowych regulacji.

PYTANIE

Czy w przypadku gdy pracownik otrzyma kilka odpraw/odszkodowań od różnych pracodawców uprawnionych do zastosowania ograniczenia ich wysokości, to ograniczenie dotyczy każdego z tych pracodawców oddzielnie, czy jest to łączna kwota dla wszystkich pracodawców?

ODPOWIEDŹ MRPiPS

Artykuł 15gd wiąże ograniczenie wysokości odprawy, odszkodowania lub innego świadczenia pieniężnego wypłacanego przez pracodawcę w związku z rozwiązaniem umowy o pracę z sytuacją konkretnego pracodawcy i wystąpieniem u niego spadku obrotów gospodarczych, zdefiniowanego w art. 15g ust. 9 specustawy, lub istotnego wzrostu obciążenia funduszu wynagrodzeń, o którym mowa w art. 15gb ust. 2 tej ustawy. Przepis ten odnosi się więc do każdego pracodawcy z osobna, nie ma zatem podstaw do sumowania odpraw, odszkodowań lub innych świadczeń uzyskiwanych przez pracownika od różnych pracodawców.

PYTANIE

Czy odprawa emerytalno-rentowa podlega ograniczeniu na podstawie art. 15gd ustawy o COVID-19?

ODPOWIEDŹ MRPiPS...

czytaj więcej: www.inforfk.pl

źródło: www.inforfk.pl