Kariera

Na rynku pracy jest ich ponad 4 mln. Jacy są i czego oczekują młodzi z pokolenia Z?

25 wrzesień 2020

Chętniej pracują z biura niż z domu. Dlatego, że w firmie chcą mieć swój kawałek podłogi. Bliska jest im ekonomia współdzielenia się. Taki obraz pokolenia Z wynika z najnowszego raportu "Generacja Z. Miejsce pracy liderów jutra" przygotowanego przez Antal oraz Cushman & Wakefield.

źródło: fot. pixabay, www.pulshr.pl

  • Generacja Z to osoby urodzone pomiędzy 1995 a 2005 rokiem. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego liczebność pokolenia Z w Polsce to 4,2 miliona osób.
  • Dużo chętniej niż przedstawiciele innych pokoleń wybierają na studiach kierunki techniczne.
  • Właśnie stawiają swoje pierwsze kroki na ścieżce zawodowej. Jacy są i czego oczekują od pracodawców?

Według raportu Antal oraz Cushman & Wakefield najmłodsze pokolenie na rynku pracy stawia na połączenie modelu pracy stacjonarnej i zdalnej. Taką formę zatrudnienia jako preferowaną wykazało 61 proc. ankietowanych. Model pracy zdalnej w pełnym wymiarze cieszył się najmniejszym zainteresowaniem i został wskazany jedynie przez 13 proc. respondentów, a, zgodnie z wynikami globalnego badania „The future of workplace” dla 70 proc. badanych Zetek praca z domu stanowi wyzwanie.

  - Większość badanych wykazała chęć pracy w modelu hybrydowym łączącym pracę z biura z pracą z dowolnego miejsca. Przyczyn niskiego zainteresowania pracą zdalną upatrujemy w tym, że pokolenie Z jest grupą społeczną, która najgorzej zniosła przymusowy okres pracy z domu w porównaniu do starszych pokoleń - komentuje wyniki badania Katarzyna Lipka, dyrektor działu doradztwa i analiz rynkowych w Cushman & Wakefield.

Grafika: Antal oraz Cushman & Wakefield
Grafika: Antal oraz Cushman & Wakefield

Jak dodaje, najczęściej wskazywanymi niegodnościami tego trybu wykonywania swoich obowiązków zawodowych przez Zetki były ograniczona możliwość zdobywania wiedzy od bardziej doświadczonych współpracowników oraz, w wielu przypadkach, brak komfortowej przestrzeni do pracy w domu. Ponadto, praca zdalna zaburza relacje pomiędzy współpracownikami, co bezpośrednio wpływa na atmosferę w organizacji, która jest jednym z głównych czynników wskazywanych przez pokolenie Z w kontekście opisywania idealnego środowiska pracy.

Brak kolegów z pracy....

czytaj więcej: www.pulshr.pl


autor: KDS

źródło: www.pulshr.pl