Prawo

Zaległy urlop w tym roku bolączką wielu Polaków. Pracodawca może cię przymusem na niego wyrzucić

16 październik 2020

Masz zaległy urlop i nie chcesz go wykorzystać - pracodawca może cię do tego zmusić. Wszystko przez epidemię. Polacy odłożyli plany urlopowe na czas, kiedy sytuacja się uspokoi. To się jednak nie wydarzyło i teraz muszą wykorzystać kilka tygodni wypoczynku.

źródło: EAST NEWS, www.biznesinfo.pl

Zaległe urlopy

Portal bankier.pl zestawił ostatnie badania dotyczące wydatków Polakó i planowanych wakacji. Z badań Santander Consumer Banku „Polaków portfel własny: czas zmian” wynika, że jesienią Polacy będą musieli zmierzyć się z szeregiem wydatków. Najwięcej z nas zapłaci za w remont - aż 21,6 proc. Wielu zainwestuje też w zakup lub naprawę samochodu (11,8 proc.). Spora część, bo 10,5 proc. pieniądze spożytkuje na urlop i wyjazdy, ponieważ zdecydowane grono Polaków zdecydowała się też przełożyć urlop na czas, kiedy sytuacja związana z epidemią ulegnie polepszeniu. Aktualna sytuacja pokazuje, że tak się już raczej nie stanie.

Warto przeanalizować także wyniki badań CBOS. Według nich zdecydowana większość Polaków (86 proc.) spędziło tegoroczny urlop w kraju. Między majem i czerwcem 42 proc. deklarowało, że zamierza wyjechać na przynajmniej dwudniowy wypoczynek, a połowa w ogóle nie planowała żadnych wyjazdów. Wrzesień pokazał, że plany zrealizowało tylko 38 proc Polaków, a 20 proc. całkowicie zrezygnowało z wyjazdów. Co zrobić z zaległym urlopem?

Bankier.pl powołuje się na kodeks pracy i tłumaczy, że zgodnie z art. 162 Kp. “na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części. W takim jednak przypadku co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 dni kalendarzowych”.

Czy to oznacza, że musimy wykorzystać ciągiem 14 dni urlopu? Niekoniecznie. Na wniosek pracownika pracodawca może udzielić urlopu podzielonego na krótsze okresy, a następnie nie będzie miał obowiązku udzielać pracownikowi dwutygodniowego wypoczynku. Tak samo dzieje się w przypadku osób, które nie nabyły w ciągu roku wystarczających liczby dni “do wybrania”.

Pracodawcom także nic nie grozi za to, jeśli nie udzielą swoim pracownikom nieprzerwanego, 14-dniowego urlopu, jeśli zatrudnieni nie nabyli takiego uprawnienia lub wykorzystali urlop w krótszych okresach.

Urlop do wykorzystania

Zgodnie z przepisami urlop powinien być wykorzystany w tym samym roku kalendarzowym, w którym nabył do niego prawo. Koronawirus stał się przyczyną, dla której pracownicy nie wykorzystali swoich dni wolnych.

Art. 164 Kp. głosi, że można przesunąć urlop, jeśli pracownik we wniosku umotywuje swoją prośbę ważnymi przyczynami. Np. zakład pracy nie mógł pozwolić sobie na zgodę na wzięcie urlopu, pracownik chorował lub pracodawca odwołał pracownika z urlopu, ponieważ w chwili rozpoczynania urlopu wystąpiły nieprzewidziane okoliczności....

czytaj więcej: www.biznesinfo.pl


autor: Wiktoria Pękalak

źródło: www.biznesinfo.pl