Praca

Koronawirus: praca zdalna też musi być bezpieczna

19 październik 2020

Obowiązki pracodawcy z zakresu bhp wobec osób, którym polecił pracę zdalną lub hybrydową, w dużej mierze pokrywają się z tymi przy telepracy. Niektóre kwestie trzeba jednak rozwiązać inaczej.

źródło: Adobe Stock, www.rp.pl

Od pewnego czasu panuje powszechne przekonanie, że pandemia się skończy, ale praca zdalna pozostanie z nami na stałe. Statystyki pokazują, że ponad 70 proc. pracowników umysłowych nadal pracuje zdalnie lub hybrydowo.

Dzieje się tak nie tylko dlatego, że pracodawcy nakazują wykonywanie pracy z domu, ale także dlatego, że pracownicy nauczyli się wykonywać zadania poza biurem, a nawet dostrzegli w tej sytuacji szereg korzyści dla siebie.

Gdy Polska wprowadziła lockdown, biura zamykały się i przenosiły pracowników do pracy zdalnej w trybie nadzwyczajnym, stosując rozwiązania wypracowywane ad hoc. Presja czasu i wyjątkowość sytuacji spowodowały, że praktycznie nigdzie nie było możliwości dogłębnego przemyślenia przyjętych rozwiązań.

W zasadzie w żadnej firmie nie wprowadzono nowych zasad bezpieczeństwa i higieny pracy wykonywanej zdalnie, z domu lub innego miejsca....

czytaj więcej: www.rp.pl


autor: Aleksandra Minkowicz-Flanek

źródło: www.rp.pl