Niepełnosprawni

Od 10 maja osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności, wraz z opiekunami, będą szczepione poza kolejnością

04 maj 2021

Od 10 maja br. osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności będą miały pierwszeństwo w szczepieniu przeciw COVID-19 w powszechnych punktach szczepień. Osoba taka wraz z opiekunem nie będzie musiała umawiać się na termin, opiekun również zostanie zaszczepiony – ogłosił minister Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu ds. narodowego programu szczepień na konferencji prasowej 30 kwietnia.

źródło: fot. pixabay

Wcześniej o godzinie 12.00 odbyło się spotkanie ministra Dworczyka w szerokim gronie specjalistów, a także m.in. z udziałem posłanki Iwony Hartwich. Kilka dni wcześniej domagała się ona w Sejmie, by szczepienia osób z niepełnosprawnością odbyły się w pierwszej kolejności. Później została zaproszona na dzisiejsze spotkanie.

Konkretne rozwiązania

- Od 10 maja rozpoczniemy też szczepienia w ośrodkach opieki i aktywności osób niepełnosprawnych. Te wszystkie podmioty będą mogły zamawiać szczepienia, jak niegdyś DPS-y – powiedział Michał Dworczyk. 

Zaszczepieni zostaną także opiekunowie i pracownicy tych placówek. 

- Od początku kiedy są szczepienia grupy osób niepełnosprawnych proszę, żeby te grupy były objęte priorytetowym programem szczepień. Cieszę się, że dzisiaj jest ten moment, w którym możemy zaproponować konkretne rozwiązania – powiedział Paweł Wdówik, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych.

Minister Dworczyk podkreślił, że kolejne rozwiązanie rusza dziś, ale rozwinie się w połowie maja. Chodzi o tworzenie i angażowanie mobilnych jednostek szczepień.

- To indywidualni ratownicy medyczni, pielęgniarki, położne, którzy indywidualnie będą wykonywać szczepienia – powiedział.

- Takie osoby zgłaszają się za pomocą formularza zawieszonego na stronie rządowego centrum bezpieczeństwa. Muszą mieć podpisaną umowę, porozumienie z którymś punktem szczepień...

czytaj więcej: www.niepelnosprawni.plautor: Beata Dązbłaż

źródło: www.niepelnosprawni.pl