Prawo

Waloryzacja rent i emerytur w 2022 roku. Rząd odsłania karty

05 maj 2021

Ponad 4,2 proc. - z analizy money.pl wynika, że tyle może wynieść waloryzacja rent i emerytur w 2022 roku. Ministerstwo Finansów odsłoniło gospodarcze karty na najbliższe 12 miesięcy. I na ich podstawie możemy przewidywać finansową przyszłość seniorów.

źródło: fot. pixabay

Jeszcze seniorzy nie zapomnieli o marcowej i tegorocznej waloryzacji, a już mogą myśleć o tej przyszłorocznej. Rząd premiera Mateusza Morawieckiego odsłonił już niektóre karty w tej sprawie - wynika z analizy money.pl.

W tzw. aktualizacji programu konwergencji (to obowiązkowy dokument, który muszą tworzyć wszystkie kraje członkowskie UE, pokazuje planowany stan finansów) znalazły się wskaźniki, które pozwalają wyliczyć przyszłoroczną waloryzację rent i emerytur.

Jak wynika z szacunków money.pl, w marcu 2022 roku seniorzy dostaną o około 4,265 proc. więcej.

Co taka zmiana oznaczałaby dla seniorów? Osoba z emeryturą minimalną w wysokości 1250 zł dostałaby ponad 53 zł podwyżki. Jej świadczenie urosłoby do 1303 zł. Senior, który dziś ma świadczenie warte 1500 zł brutto, po waloryzacji dostawałby 1564 zł. W ciągu roku to o 768 zł więcej do wydania. Emeryt, który co miesiąc z ZUS dostaje 2,5 tys. zł, mógłby z kolei liczyć na 106 zł podwyżki. W ciągu roku przelewy z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych byłyby większe o 1271 zł (minus podatki).

Czym jest waloryzacja?

Wskaźnik ten odpowiada głównie inflacji - czyli wzrostowi cen towarów i usług - w poprzednim roku kalendarzowym. Do tego dochodzi co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia (również w poprzednim roku kalendarzowym).

I tutaj warto się zatrzymać. To doskonale pokazuje, czym jest waloryzacja. Jej zdecydowana większość to utrzymanie wartości tego, co emeryci i renciści już dostają. Mówiąc inaczej: to rekompensata rosnących cen w sklepach.

Tylko niewielka część to dodatek, który mogą traktować jako podwyżkę. Więc "zysk" seniorów zależy do tego, jak wygląda sytuacja w gospodarce i o ile rosną pensje.

Jak wynika z rządowych dokumentów, inflacja w 2021 roku powinna wynieść 3,1 proc. Warto pamiętać, że dla rencistów i emerytów w wyliczeniach uwzględnia się tzw. inflację emerycką (opartą o koszyk dóbr, które kupują właśnie osoby w podeszłym wieku). A ta w ostatnim czasie była o wiele wyższa niż klasyczna inflacja.

W 2020 roku różnica wyniosła niemal 15 proc. (inflacja w całym roku wyniosła 3,4 proc., inflacja emerycka wyniosła za to 3,9 proc.). I właśnie taką – podniesioną o 15 proc. inflację - uwzględniliśmy w dalszych wyliczeniach....


czytaj więcej: www.money.pl


autor: Mateusz Ratajczak

źródło: www.money.pl