Kariera

To tylko wydaje się proste. Jak przygotować się do wideorozmowy rekrutacyjnej

06 maj 2021

Rozmowa rekrutacyjna online nie jest mniej oficjalna czy ważna od tradycyjnego, bezpośredniego spotkania i wymaga dobrego przygotowania ze strony kandydatów. Na co zwrócić uwagę, by dobrze wypaść na wideorozmowie i zdobyć pracę?

źródło: fot. pixabay

  • Jedną z najważniejszych kwestii jest przygotowanie techniczne - kandydat powinien zacząć przygotowanie do rozmowy od sprawdzenia swojego sprzętu.
  • Eksperci podkreślają, że nie wystarczy samo włączenie kamerki w trakcie rozmowy. Uwagę należy poświęcić wcześniejszemu przygotowaniu tła, które będzie widoczne podczas spotkania.
  • Nawet jeśli starannie sprawdziliśmy sprzęt, niestety czasami dochodzi do niespodziewanej usterki lub awarii. Dlatego warto przygotować się na taką sytuację.
Jak wynika z badania Pracuj.pl „Rok nowej normalności”, blisko 4 na 10 respondentów (38 proc.) podaje, że są bardziej skłonni aplikować wskutek ofert, które umożliwiają w pełni zdalny proces rekrutacyjny. Ta sama sytuacja odstraszyłaby tylko co dziesiątego badanego (9 proc.). To niemal identyczny wynik co we wrześniu 2020 roku.

Do rozmów rekrutacyjnych przez połączenie wideo niechętnie odnosi się tylko 12 proc. badanych, a obojętnie - 24 proc. Ponad 2/3 respondentów ma pozytywny stosunek do tej formy kontaktu z rekruterami.

Agnieszka Put, senior client manager w Hays Poland, podkreśla, że rozmowa rekrutacyjna online nie jest mniej oficjalna czy ważna od tradycyjnego, bezpośredniego spotkania i wymaga dobrego przygotowania ze strony kandydatów. Przede wszystkim wymaga od nich zadbania o inne aspekty niż przy rozmowie twarzą w twarz.

  – Kluczowe znaczenie odgrywa tutaj znajomość technologii oraz sprawność sprzętu, za pomocą którego będziemy rozmawiać z rekruterem. Bez tego elementu spotkanie może zakończyć się niepowodzeniem, a w podbramkowych sytuacjach może nawet nie dojść do skutku – mówi Agnieszka Put.

Uwaga na kwestie techniczne

O tym, że jedną z najważniejszych kwestii jest przygotowanie techniczne, mówi także Agata Górska, lider zespołu rekrutacyjnego w Devire. Kandydat powinien zacząć przygotowanie do rozmowy od sprawdzenia swojego sprzętu.

  – Warto zacząć od przeprowadzenia testu mikrofonu, kamery i dźwięku. Podkreślam, że kamera stanowi istotny element każdego spotkania, w końcu zastępuje ono osobistą rozmowę w biurze, więc dla obu stron ważna jest możliwość wzajemnego zobaczenia się – mówi Agata Górska....

czytaj więcej: www.pulshr.pl


autor: Justyna Koc

źródło: www.pulshr.pl