Biznes

Przemysł 4.0 potrzebuje nowych kompetencji. Warto uczyć się ich od najlepszych

10 maj 2021

Stali za największymi transformacjami cyfrowymi lub zarządzali największymi spółkami na świecie. Teraz dzielą się swoją wiedzą przy dużo niższych kosztach.

źródło: fot. pixabay

  • Jak wynika z badania EY Polska, digitalizacja przyspieszyła w czasie pandemii w ponad połowie firm, a 27 proc. badanych przedsiębiorstw przyznaje wręcz, że zostało zmotywowanych do działania w tym obszarze wyłącznie przez pandemię.
  • Niezależnie od zaawansowania procesów transformacji cyfrowej większość respondentów badania (aż 91 proc.) dostrzega potencjał z nią związany.
  • Firmy muszą więc zadbać o rozwój kompetencji 4.0, szczególnie teraz, gdy zmieniło się podejście do edukacji, a wykładowcy uznają e-learning za podstawową formę nauki.
Niezależnie od zaawansowania procesów transformacji cyfrowej większość respondentów badania EY Polska (aż 91 proc.) dostrzega potencjał z nią związany. Upatrują w niej przede wszystkim szans na zwiększenie efektywności (77 proc.), traktują ją jako odpowiedź na potrzeby klientów (61 proc.) i sposób na redukcję kosztów (60 proc.). Dla 53 proc. transformacja cyfrowa to z kolei możliwość rozwoju. Jeden na pięciu ankietowanych uznaje, że to szansa na nadrobienie zaległości.

Zapytani o to, jakie rozwiązania w związku z transformacją cyfrową wdrożono, respondenci badania EY najczęściej wskazywali na zakup sprzętu lub infrastruktury, co potwierdza tylko, że polskie spółki rozumieją digitalizację głównie jako automatyzację, a bardziej zaawansowane rozwiązania związane z procesem transformacji cyfrowej nie są zbyt popularne.

Bariery do pokonania

Na tę kwestię zwraca uwagę także Joachim Hensch, były dyrektor największej fabryki Hugo Boss w Izmirze, zatrudniającej 3,8 tys. pracowników. Ekspert zwraca uwagę, że dla wielu Przemysł 4.0 to podpatrzone u kogoś technologie, które często nie mają połączenia z faktycznymi potrzebami spółki. Jak zatem wdrażać cyfrowe rozwiązania?

  - Należy zacząć od pytania: jakie jest moje własne podejście do Industry 4.0. Nie trzeba kopiować innych, ale należy dostosować rozwiązania do własnego przypadku i na tym się skupić – mówi Joachim Hensch....

czytaj więcej: www.pulshr.pl


autor: jk

źródło: www.pulshr.pl