Prawo

Rząd zajmie się nowelizacją ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych

11 maj 2021

Projekt noweli ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, projekt noweli ustawy o przekształceniach własnościowych w przemyśle cukrowniczym czy projekt uchwały w sprawie ustanowienia programu gwarancyjnego "Czyste powietrze" - to niektóre z projektów, którymi zajmie się rząd na wtorkowym posiedzeniu.

źródło: fot. pixabay

  • Projekt noweli ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych zakłada m.in. wprowadzenie od 1 stycznia 2022 r. bezgotówkowej formy wypłaty emerytur i rent, jednak osoby, które uzyskały świadczenia wcześniej będą mogły korzystać z dotychczasowej formy przekazywania świadczenia - np. za pośrednictwem Poczty Polskiej.
  • W przypadku osób, które świadczenia uzyskają po 31 grudnia 2021 r. możliwa będzie inna niż bezgotówkowa forma jednak tylko w wyjątkowych przypadkach i po uzyskaniu zgody ZUS.
  • Ponadto projekt zakłada rezygnację z obligatoryjnego doręczania decyzji, które zostały wydane przez ZUS i KRUS w procesie masowym, np. w związku z waloryzacją, wypłatą dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego, lub podwyższeniem świadczeń.

Regulacja rozwiązuje także problem tzw. emerytur czerwcowych poprzez ustalanie emerytury, w taki sposób jak w maju, jeśli jest to korzystniejsze dla ubezpieczonego. Do tej pory przez brak waloryzacji kwartalnej świadczenia dla osób przechodzących na emeryturę w czerwcu były niższe.

Projekt przewiduje również możliwość ubiegania się o rentę z tytułu niezdolności do pracy w przypadku, gdy niezdolność ta powstała w okresach pobierania świadczeń opiekuńczych, za które nie było obowiązku opłacania składek ubezpieczeniowych albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów. Obecnie możliwość ubiegania się o rentę jest ściśle związana z koniecznością opłacania składek, ewentualnie 18 miesięcy od ustania tego okresu.

Projektowane zmiany przewidują też nowe zasady zliczania okresów niezdolności do pracy do jednego okresu zasiłkowego. Będą do niego zaliczone zarówno okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy, jak również okresy niezdolności do pracy, które zaistniały przed lub po przerwie, jeżeli przerwa ta jest nie dłuższa niż 60 dni i jeżeli niezdolność ta nie występuje w okresie ciąży.

Zgodnie z projektem skróceniu ulegnie okres pobierania zasiłku chorobowego po ustaniu ubezpieczenia - przyjęto, że nie będzie on dłuższy niż 91 dni.

Ponadto zgodnie z projektem nie będzie stosować się zasady, zgodnie z którą podstawy wymiaru zasiłku nie ustala się na nowo, jeżeli między okresami pobierania zasiłków zarówno tego samego rodzaju, jak i innego rodzaju nie było przerwy albo przerwa była krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe....

czytaj więcej: www.pulshr.pl


autor: PAP/JP

źródło: www.pulshr.pl