Biznes

Przedsiębiorcy o tarczy antyputinowskiej. "Dobrze, ale za mało"

22 marzec 2022

Przedsiębiorcy pozytywnie oceniają tarczę antyputinowską. Ich zdaniem to dobra inicjatywa, czekają jednak na konkretne rozwiązania. Jak wskazują, skala pomocy powinna być rozszerzona na cały sektor MŚP, ponieważ wojna dotyka całą gospodarkę, a nie tylko sektory, które bezpośrednio kooperowały z Rosją, Ukrainą czy Białorusią.

źródło: fot. pixabay

    - Przedsiębiorcy oceniają inicjatywę tarczy antyputinowskiej pozytywnie.

    - Jak jednak mówi prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie Hanna Mojsiuk, skala pomocy powinna być rozszerzona na cały sektor MŚP, ponieważ wojna dotyka całą gospodarkę, a nie tylko sektory, które bezpośrednio kooperowały z Rosją, Ukrainą czy Białorusią.

    - Zdaniem Mojsiuk należy zwrócić uwagę, że inflacja i wzrosty cen surowców będą mocno odczuwalne zarówno w przemyśle, jak i np. handlu, usługach, produkcji, transporcie, budownictwie czy działalnościach pokrewnych.


Założenia ramowe tarczy antyputinowskiej premier Mateusz Morawiecki zaprezentował w piątek (18 marca). Jak mówi prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie Hanna Mojsiuk pomysł należy oceniać pozytywnie.

- Przedsiębiorcy z jednej strony doceniają inicjatywę rządu, choć mają obawę, że lakoniczność komunikatu premiera nie przełoży się na żadne konkretne działania, a te już teraz są przez biznes bardzo oczekiwane. Premier mówił o dofinansowaniu rolnictwa i to nie budzi naszych wątpliwości, podobnie jak to, by stawiać na dywersyfikację energii. Mamy jednak obawy, czy wpisywanie 13. emerytury jako rozwiązania progospodarczego jest dobrą diagnozą problemów przedsiębiorców - mówi Hanna Mojsiuk.

  - Zwiększanie konsumpcji w bezpośredni sposób nie przyczyni się do obniżania cen. Wręcz przeciwnie. Naszym zdaniem rząd powinien zmierzać do tego, by jak najmocniej odciążyć przedsiębiorców, co pozwoli im utrzymać płynność finansową i operacyjną bez konieczności przerzucania kosztów na konsumentów. Obecnie widzimy, że czeka nas kolejna korekta cen. Rosną ceny energii, gazu i paliwa. To wszystko jest elementem koszyka cenowego, który powoduje, że MŚP nie mogą już utrzymywać cen w ryzach – dodaje prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

Pozytywnie ocenione zostały działania mające na celu wyeliminowanie z polskiej gospodarki elementów rosyjskich. Zdaniem Hanny Mojsiuk to bardzo ważna decyzja rządu, która pokazuje, kto w Europie jest solidarny z Ukrainą....


czytaj więcej: www.pulshr.pl


autor: jk

źródło: www.pulshr.pl