Niepełnosprawni

Niepełnosprawność i sława

30 styczeń 2023

Wiele jest osób czy to żyjących w naszych czasach czy też znanych nam z historii, którzy przełamywali i pokonali bariery. To postaci, dla których niepełnosprawność nie była barierą, natomiast często była bodźcem do działania. Przypomnijmy niektóre z takich postaci.

źródło: Canva.pl

Niepełnosprawność i sława

Ktoś mógłby zapytać, w jaki sposób osoby niepełnosprawne osiągają sukces?

Otóż, dokładnie tak jak inni ludzie. A nie da się ukryć, że pośród osób z niepełnosprawnościami jest dość dużo ludzi sukcesu. I tego mniejszego, jak i tego dużego. Sukcesu osobistego i zawodowego. Ci ludzie mają pełną świadomość, że można się całkowicie odciąć od ograniczeń ciała, bowiem posiedli wiedzę jak zmieniać rzeczywistość wokół nich oraz ich własną rzeczywistość. A przecież to tylko możliwość kreacyjna naszych umysłów, którą posiada każdy z nas.

Niepełnosprawni biznesmeni, artyści, naukowcy, sportowcy i wielu innych. Kluczem sukcesu dla wielu z nich było i jest to, że wszelkie niedoskonałości fizyczne albo inwalidztwo potrafią rekompensować sobie potęgą umysłu.

 

Niepełnosprawność w biznesie

Wiele osób  z niepełnosprawnością zrobiło krajowe i międzynarodowe kariery biznesowe.

Niepełnosprawność często była ich inspiracją. Amar Latif to niewidomy brytyjski przedsiębiorca, prezenter telewizyjny, aktor, reżyser, mówca motywacyjny, a także podróżnik. Richard Branson, przedsiębiorczy człowiek z dysleksją i właściciel biznesowego imperium. Znowuż Tommy Hilfiger to amerykański projektant mody, twórca marek „Tommy Hilfiger”, a przy tym borykający się z niemożnością opanowania czytania. Zaś najbardziej znanym przykładem "biznesu z niepełnosprawnością" w naszym kraju jest niewidomy informatyk Marek Kalbarczyk, który zajmuje się sprzedażą produktów dla niewidomych na całym świecie, między innymi sprzedając sensoryczne mapy.

 

Niepełnosprawność i nauka

Nie da się chyba ukryć, ze jednym z wielu niepełnosprawnych naukowców, chyba najbardziej rozpoznawalnym, był Stephen Hawking, który był jednocześnie najbardziej znanym, współczesnym astrofizykiem i kosmologiem. Był profesorem matematyki i zajmował się fizyką teoretyczną. Hawking od młodości cierpiał na stwardnienie zanikowe boczne, które powoduje całkowity zanik mięśni. Poruszał się na wózku inwalidzkim. Jednak pomimo zaawansowanej niepełnosprawności był bardzo aktywny w życiu naukowym i publicznym. Porozumiewał się z innymi za pomocą komputera sterowanego kciukiem z  wbudowanym syntezatorem mowy, którego specyficzny głos był tak rozpoznawalny na świecie i oczywiście kojarzonym z nim samym. Naukowiec postanowił go nie zmieniać.

 

Niepełnosprawność i sztuka

Głuchoniemych muzyków i kompozytorów było całkiem sporo. I bardzo dobrze radzili sobie w tej dziedzinie. Najbardziej znanym głuchym kompozytorem był oczywiście Ludwig van Bethoven. Zaczął on tracić słuch już w młodym wieku, a po jakimś czasie stracił ów słuch całkowicie. Nie przeszkodziło mu to skomponować genialną IX Symfonię. Można się zastanawiać, jaka jego muzyka byłaby inna gdyby nie te wszystkie ograniczenia, które właśnie musiał przezwyciężyć.

Znowuż inny wybitny kompozytor, Jan Sebastian Bach stracił wzrok nadwyrężając oczy, których używał również w nocy, przy słabym blasku świec.

Z czasów współczesnych, Stevie Wonder jest niewidomy od urodzenia, a inny znakomity muzyk, Ray Charles stracił wzrok w szóstym roku życia. Śpiewak operowy Adrea Bocelli jest niewidomy od dwunastego roku życia.

Nie inaczej jest i było pośród artystów sztuk plastycznych. Tymi najbardziej znanymi malarzami, obarczonymi niepełnosprawnością byli: Vincent Van Gogh, Henri Toulouse-Lautrec czy nasz Nikifor Krynicki, o których pisałem szerzej w odrębnym artykule. Warto również wspomnieć postać Fridy Kahlo, słynnej meksykańskiej malarki, która pomimo przebytego polio oraz ciężkiego wypadku w młodości, dalej zajmowała się sztuką.

 

Niepełnosprawność w filmie

Najbardziej chyba znanym niepełnosprawnym aktorem był odtwórca roli Supermana Christopher Reeve. Zajmował się również reżyserią i pisarstwem. W wieku 42 lat uległ ciężkiemu wypadkowi - spadł z konia podczas wyścigu i został sparaliżowany. Wiele lat walczył i poddawał się szeroko zakrojonej rehabilitacji. Sfinansował również centrum przeznaczone dla sparaliżowanych osób w New Jersey. Co ciekawe, swoją działalność charytatywną zaczął jeszcze przed wypadkiem, działając w organizacji Amnesty International.

Peter Falk był synem Polaka i Rosjanki. W dzieciństwie usunięto mu prawe oko. Wtedy zapewne nawet nie myślał o jakiejkolwiek karierze filmowej.

A jednak, pomimo tego znacznego ubytku na zdrowiu, a przede wszystkim w wyglądzie, otrzymał 2 nominacje do Oskara, a także dwie nominacje i nagrodę Emmy. Dorobił się również olbrzymiej fortuny. Przez widzów najbardziej zapamiętany został dzięki swojej kreacji porucznika Columbo.

 

Jak więc widać pewne ograniczenia wynikające z niepełnosprawności nie tylko nie muszą ograniczać. Mogą - co bardzo często się dzieje - być inspiracją czy impulsem do działania. Stają się też chęcią udowodnienia sobie i światu, że tak naprawdę nie ma granic, których nie da się przekroczyć. I to często ta chęć nakręcająca siłę sprawia, że wszelkie bariery znikają.

 

Autor: Piotr Świerżewski
redaktor Werbeo