Niepełnosprawni

Co z europejską kartą dla osób z niepełnosprawnościami?

21 czerwiec 2024

Pod koniec kwietnia Parlament Europejski uchwalił przepisy dotyczące nowej europejskiej karty osoby z niepełnosprawnością i ulepszonej europejskiej karty parkingowej. Pierwsza z nich wzorowana będzie na karcie używanej w ramach niedawnego programu pilotażowego, który prowadzony był w ośmiu państwach UE. Ma być wydawana zarówno w formie fizycznej, jak i cyfrowej.


Do czego będzie uprawniać europejska karta osoby z niepełnosprawnością? Odpowiedź nie jest wcale taka prosta. Generalnie chodzi o to, że posiadacz karty będzie miał takie same uprawnienia jak mieszkające w kraju, w którym obecnie przebywa, osoby z niepełnosprawnościami. Te uprawnienia mogą być różne w różnych państwach. Zazwyczaj jednak chodzi o:

  • darmowy wstęp lub wstęp po niższej cenie,
  • ulgi na przejazdy komunikacją publiczną,
  • dostęp poza kolejnością,
  • możliwość skorzystania z asystencji osobistej,
  • dostęp do przewodników pisanych alfabetem Braille’a lub audioprzewodników (np. w muzeach),
  • możliwość wypożyczenia sprzętu wspomagającego poruszanie się,
  • możliwość wejścia wraz ze zwierzęciem asystującym.


Jak pokazują doświadczenia z programu pilotażowego, posiadanie takiej międzynarodowej karty znacznie ułatwia życie. Podkreślają to zwłaszcza te osoby, których niepełnosprawności nie widać na pierwszy rzut oka. Dzięki karcie mogły uniknąć podejrzeń o próbę wyłudzenia jakichś uprawnień. Nie musiały też tłumaczyć się z tego, dlaczego chcą skorzystać z udogodnień oferowanych np. podczas zwiedzania atrakcji turystycznych.

Chyba nikt nie wątpi w to, jak duże korzyści posiadanie europejskiej karty da podróżującym osobom z niepełnosprawnościami. Tzn. nikt z wyjątkiem tych europosłów minionej kadencji, którzy głosowali przeciwko wprowadzającej kartę dyrektywie i ci, którzy wstrzymali się od głosu. Jednak na wdrożenie tej dyrektywy (która reguluje też przepisy dotyczące europejskiej karty parkingowej) będziemy musieli jeszcze trochę poczekać. 

Państwa członkowskie mają dwa i pół roku na uchwalenie przepisów krajowych, a potem jeszcze rok, by przepisy te zaczęły w nich obowiązywać. Prawdopodobnie więc wnioski o wydanie kart będziemy mogli składać dopiero w 2027 roku. No ale przecież podróżować i korzystać z ulg i innych udogodnień chciałoby się już teraz, prawda?A tymczasem...

A tymczasem chcielibyśmy zaprosić Was do śledzenia naszego nowego, wakacyjnego cyklu. Będzie to seria postów w naszych mediach społecznościowych, których bohaterami są miejsca i atrakcje turystyczne w pełni dostępne dla osób z niepełnosprawnościami.

Zaczynamy już od przyszłego wtorku. Co tydzień na facebookowym profilu Werbeo będziemy publikować nasze propozycje godnych uwagi, wakacyjnych atrakcji. Zabierzemy Was na wirtualne wycieczki do ciekawych miejsc zarówno w Polsce, jak i zagranicą. W każdym z tych miejsc był ktoś z naszego zespołu i na własnej skórze przekonał się, jakie udogodnienia czekają tam na osoby z niepełnosprawnościami. Zachęcamy więc do śledzenia naszych facebookowych publikacji, a przede wszystkim do tego, by samemu wybrać się w polecane przez nas miejsca. Udanych wakacji!Autor: Juliusz Koczaski, Redaktor WERBEO