Niepełnosprawni

Aktywny samorząd: Ostatni dzwonek

07 sierpień 2024

Tylko do 31 sierpnia można jeszcze składać wnioski o dofinansowania w ramach modułu I tegorocznego programu „Aktywny samorząd”. Warto się zatem pospieszyć. W tym miejscu podpowiadamy, jak uzyskać możliwie najwyższą liczbę punktów.



Na co można uzyskać dofinansowanie?

Tradycyjnie program podzielony został na dwa moduły. W ramach pierwszego można ubiegać się o pomoc w zakupie różnego rodzaju narzędzi ułatwiających codzienne funkcjonowanie osobom z niepełnosprawnościami. W ramach modułu drugiego można otrzymać dofinansowanie na pokrycie kosztów nauki. Dzisiaj skupimy się na module I.

W ramach tego modułu mamy następujące obszary i zadania (podajemy za stroną internetową PFRON-u):

Obszar A – likwidacja bariery transportowej:

  • Zadanie 1 – pomoc w zakupie i montażu oprzyrządowania do samochodu (adresowana do osób z orzeczeniem o niepełnosprawności - do 16 roku życia lub osób ze znacznym albo umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, z dysfunkcją narządu ruchu);
  • Zadanie 2 – pomoc w uzyskaniu prawa jazdy (adresowana do osób ze znacznym albo umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, z dysfunkcją narządu ruchu);
  • Zadanie 3 – pomoc w uzyskaniu prawa jazdy (adresowana do osób ze znacznym albo umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, z dysfunkcją narządu słuchu, w stopniu wymagającym korzystania z usług tłumacza języka migowego);
  • Zadanie 4 – pomoc w zakupie i montażu oprzyrządowania do samochodu (adresowana do osób ze znacznym albo umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, z dysfunkcją narządu słuchu).

Obszar B – likwidacja barier w dostępie do uczestniczenia w społeczeństwie informacyjnym:

  • Zadanie 1 – pomoc w zakupie sprzętu elektronicznego lub jego elementów oraz oprogramowania (adresowana do osób z orzeczeniem o niepełnosprawności - do 16 roku życia lub do osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności, z dysfunkcją narządu wzroku lub obu rąk);
  • Zadanie 2 – dofinansowanie szkoleń w zakresie obsługi nabytego w ramach programu sprzętu elektronicznego i oprogramowania;
  • Zadanie 3 – pomoc w zakupie sprzętu elektronicznego lub jego elementów oraz oprogramowania (adresowana do osób z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, z dysfunkcją narządu wzroku);
  • Zadanie 4 – pomoc w zakupie sprzętu elektronicznego lub jego elementów oraz oprogramowania (adresowana do osób z orzeczeniem o niepełnosprawności (do 16 roku życia) lub osób ze znacznym albo umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, z dysfunkcją narządu słuchu i trudnościami w komunikowaniu się za pomocą mowy;
  • Zadanie 5 – pomoc w utrzymaniu sprawności technicznej posiadanego sprzętu elektronicznego, adresowana do osób z orzeczeniem o niepełnosprawności - do 16 roku życia lub osób ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności.

Obszar C – likwidacja barier w poruszaniu się:

  • Zadanie 1 – pomoc w zakupie wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym (adresowana do osób z orzeczeniem o niepełnosprawności - do 16 roku życia lub osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności, z dysfunkcją uniemożliwiającą samodzielne poruszanie się za pomocą wózka inwalidzkiego o napędzie ręcznym);
  • Zadanie 2 – pomoc w utrzymaniu sprawności technicznej posiadanego skutera lub wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym (adresowana do osób z orzeczeniem o niepełnosprawności - do 16 roku życia lub osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności);
  • Zadanie 3 – pomoc w zakupie protezy kończyny, w której zastosowano nowoczesne rozwiązania techniczne, tj. protezy co najmniej na III poziomie jakości (adresowana do osób ze stopniem niepełnosprawności);
  • Zadanie 4 – pomoc w utrzymaniu sprawności technicznej posiadanej protezy kończyny, w której zastosowano nowoczesne rozwiązania techniczne - co najmniej na III poziomie jakości (adresowana do osób ze stopniem niepełnosprawności);
  • Zadanie 5 – pomoc w zakupie skutera inwalidzkiego o napędzie elektrycznym lub oprzyrządowania elektrycznego do wózka ręcznego (adresowana do osób z orzeczeniem o niepełnosprawności - do 16 roku życia lub osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności, z dysfunkcją narządu ruchu powodującą problemy w samodzielnym przemieszczaniu się i posiadających zgodę lekarza specjalisty na użytkowanie przedmiotu dofinansowania).

Obszar D – pomoc w utrzymaniu aktywności zawodowej poprzez zapewnienie opieki dla osoby zależnej (dziecka przebywającego w żłobku lub przedszkolu albo pod inną tego typu opieką, pomoc adresowana do osób ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, które są przedstawicielem ustawowym lub opiekunem prawnym dziecka).

 

Jak złożyć wniosek?

Wnioski najlepiej składać w formie elektronicznej, za pośrednictwem Systemu Obsługi Wsparcia, który dostępny jest pod adresem www.sow.pfron.org.pl.

System jest w pełni dostosowany do wymagań czytników ekranu. Posiada też wbudowane udogodnienia dla osób słabowidzących. By jednak móc złożyć wniosek za pośrednictwem tego systemu (drogą elektroniczną), trzeba posiadać podpis elektroniczny lub profil zaufany.

Jeżeli ktoś wcześniej korzystał już z SOW, ma tym razem ułatwione zadanie. Część danych i niezbędnych informacji jest zapisana w systemie. Przy składaniu nowego wniosku nie trzeba będzie ponownie ich podawać.

Pamiętajmy jednak, że kluczowa jest data złożenia wniosku, nie zaś rozpoczęcia jego wypełniania. W trakcie wypełniania można zapisać częściowo uzupełniony wniosek, ale nie jest to równoznaczne z jego przesłaniem do odpowiedniego PCPR-u (bo to właśnie powiatowe centra pomocy rodzinie są realizatorami programu).

 

Za co dodatkowe punkty?

Złożenie wniosku za pośrednictwem SOW ma (poza wygodą) także inną korzyść. Jeżeli ktoś po raz pierwszy ubiega się o dofinansowanie za pośrednictwem tego systemu, otrzyma dodatkowo 10 punktów preferencyjnych.

5 dodatkowych punktów można było uzyskać, składając wniosek w pierwszej połowie tego roku. Jeśli jednak czytacie ten tekst, to pewnie nie złożyliście jeszcze wniosku, a więc okazja na ten „bonus” niestety przepadła.

Jeżeli ubiegacie się o dofinansowanie w ramach Obszaru C Zadania: 1, 3-4, warto, żebyście dołączyli do wniosku pozytywną opinię eksperta PFRON w zakresie dopasowania pomocy do potrzeb wynikających z waszej aktywności. W przypadku innych obszarów i zadań – opinię może wystawić ekspert działający w ramach programu „Centra informacyjno-doradcze dla osób z niepełnosprawnością” lub ekspert zaangażowany przez realizatora (odpowiedni PCPR). Za dołączenie takiej opinii otrzymacie dodatkowo 10 punktów.

Na dodatkowe 10 punktów mogą liczyć również osoby posiadające znaczny stopień niepełnosprawności. Jeżeli macie jednak orzeczenie o niepełnosprawności, na którym wskazano więcej niż jedną przyczynę niepełnosprawności lub widnieje na nim symbol 12-C, punkty te również zostaną Wam doliczone.

Jeżeli jesteście zatrudnieni (w rozumieniu przepisów programu), przy rozpatrywaniu wniosku należy Wam się dodatkowych 10 punktów. Trzeba jednak dołączyć do wniosku zaświadczenie od pracodawcy. Formy zatrudnienia, które realizator programu będzie brał pod uwagę, to:

  • stosunek pracy na podstawie umowy o pracę,
  • stosunek pracy na podstawie powołania, wyboru, mianowania oraz spółdzielczej umowy o pracę,
  • umowa cywilnoprawna,
  • staż zawodowy w rozumieniu ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy,
  • wolontariat w rozumieniu ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

Jeżeli w tym lub ubiegłym roku zostaliście poszkodowani na skutek działania żywiołu lub innych zdarzeń losowych – realizator programu przyzna Wam na otarcie łez dodatkowych 5 punktów.

O wszystkie te punkty warto się postarać, dołączając do wniosku stosowne dokumenty i zaświadczenia. Wzory większości z nich znajdziecie bez trudu w SOW lub na stronach internetowych PCPR-ów. PFRON zapewnia, że wnioski osób, które otrzymały przynajmniej 10 punktów, będą niezwłocznie realizowane. Prawdopodobnie wnioski złożone do końca sierpnia zostaną rozpatrzone jeszcze we wrześniu.

 

Autor: Juliusz Koczaski, Redaktor OBPON