Biznes

Dofinansowanie praktyk absolwenckich

15 kwiecień 2025

Nowelizacja ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia, przyjęta przez Sejm 21 lutego 2025 r., wprowadza istotne zmiany dotyczące praktyk absolwenckich.


Kto może zostać praktykantem?


Zgodnie z ustawą z 17 lipca 2009 r. o praktykach absolwenckich, praktykę może rozpocząć osoba, która:

  1. ukończyła co najmniej gimnazjum lub ośmioletnią szkołę podstawową,
  2. nie ukończyła 30. roku życia w dniu rozpoczęcia praktyki.

Praktyka absolwencka nie jest równoznaczna z zatrudnieniem – odbywa się na podstawie specjalnej umowy, niebędącej umową o pracę, mimo że często przypomina ona stosunek pracy. Jej ideą jest praktyczne nabycie przez ucznia-praktykanta umiejętności potrzebnych, by wykonywać konkretny zawód. Praktyka absolwencka nie jest przygotowaniem zawodowym, czyli „przyuczeniem” do pracy. Młody praktykant, będący już absolwentem szkoły, podpisuje umowę o praktykę na konkretnym stanowisku, bez nawiązywania z nią stosunku pracy.

Odpłatność i czas trwania praktyki


Praktyka może być zarówno odpłatna, jak i nieodpłatna. Decyzja co do jej formy, należy do stron umowy. W przypadku odpłatnych praktyk obowiązuje ograniczenie wysokości miesięcznego świadczenia pieniężnego. Nie może ono przekroczyć dwukrotności aktualnego minimalnego wynagrodzenia. Umowa może być zawarta maksymalnie na trzy miesiące i nie może być przedłużona ponad łącznie ten okres.

Nowe możliwości dla niepełnoletnich praktykantów


Znowelizowane przepisy umożliwiają zawarcie umowy o praktykę absolwencką z osobą niepełnoletnią, która ukończyła szkołę ponadpodstawową. Taka umowa, może trwać najdłużej do dnia ukończenia przez praktykanta 18. roku życia. Dlatego w nowych przepisach pojawiły się zmiany:

  1. w przypadku niepełnoletniego praktykanta, który ukończył szkołę ponadpodstawową i spełnia obowiązek nauki przez uczęszczanie na praktykę absolwencką umowa o praktyki absolwenckie może być zawarta na okres nie dłuższy niż do ukończenia przez niego 18. roku życia,
  2. podmiotowi przyjmującemu na praktykę będącemu pracodawcą, który zawarł umowę z takim praktykantem, przysługuje dofinansowanie kosztów praktyki w wysokości 250 zł za każdy pełny miesiąc praktyki.

Choć miesięczna kwota dofinansowania nie jest wysoka, warto pamiętać, że pracodawca nie będzie musiał wyznaczać opiekuna praktyk, a ponoszone koszty będą standardowe, czyli takie jak przy zwykłej umowie o praktykę absolwencką. Pracodawca będzie musiał zadbać o to, by praktykant miał zapewnione bezpieczne warunki pracy, zgodnie z przepisami BHP, w tym, jeśli zajdzie taka potrzeba, odpowiednie środki ochrony osobistej.
Należy pamiętać, że dofinansowanie przysługuje tylko wtedy, gdy praktyka trwa co najmniej 120 godzin w miesiącu.

Dla pełnego obrazu przytaczamy pewien przykład. Pracodawca zawarł umowę o praktyki absolwenckie z osobą, która ma 17,5 roku i ukończyła szkołę ponadpodstawową. Umowa może obowiązywać do ukończenia przez praktykanta 18. roku życia, czyli maksymalnie na pół roku. Po tych 6 miesiącach pracodawca otrzyma dofinansowanie w kwocie 1500 zł, o ile w każdym miesiącu praktyka obejmować będzie co najmniej 120 godzin. Umowa będzie zaś mogła być na zasadach ogólnych odpłatna lub nieodpłatna.

Dofinansowanie przyznawać ma wójt (burmistrz, prezydent miasta) właściwy ze względu na miejsce zamieszkania praktykanta na podstawie wniosku pracodawcy złożonego w terminie 3 miesięcy od dnia ukończenia praktyki przez praktykanta. Będzie stanowić pomoc de minimis lub pomoc de minimis w rolnictwie.

Do wniosku dołączane będą:

  1. kopia umowy o praktykę absolwencką,
  2. kopia zaświadczenia o rodzaju wykonywanej pracy i umiejętnościach nabytych w czasie odbywania praktyki zawierające informację o liczbie godzin praktyki zrealizowanej w poszczególnych miesiącach – zaświadczenie to będzie obligatoryjnie wystawiane niepełnoletniemu praktykantowi.

Nowe przepisy mogą stanowić ciekawą alternatywę dla młodzieży oraz pracodawców. Choć wysokość dofinansowania nie jest wysoka, brak obowiązku ustanawiania opiekuna praktyk i uproszczone warunki organizacyjne mogą sprawić, że rozwiązanie to będzie chętnie wykorzystywane.

Autor: Monika Łysek, Redaktor WERBEO