Biznes

Okres wypowiedzenia czasami będzie dłuższy niż na umowie o pracę

06 maj 2025

Czy wypowiedzenie złożone w odpowiednim momencie może skutkować automatycznym wydłużeniem okresu wypowiedzenia?


Czasami dochodzi do sytuacji, gdy nie ma innego wyjścia niż rozstanie się z dotychczasowym pracodawcą. Powody mogą być różne, począwszy od złej atmosfery w pracy, a skończywszy na nowej atrakcyjniejszej propozycji zatrudnienia.

Niekiedy to pracodawca podejmuje decyzję o zakończeniu stosunku pracy, np. w sytuacji gdy pracownik uchybił ciążącym na nim obowiązkom pracowniczym. Jednym ze zwyczajnych sposobów rozwiązania umowy o pracę jest wypowiedzenie, które może być dokonane przez każdą ze stron, przy czym jeżeli jest dokonywane przez pracodawcę, w niektórych sytuacjach musi być uzasadnione (w przypadku umowy o pracę na czas nieokreślony lub na czas określony).

Okres wypowiedzenia umowy o pracę zależy od rodzaju umowy oraz stażu pracy danego pracownika. Przepis art. 34 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j.: Dz. U. z 2025 r., poz. 277, ze zm.) – dalej: k.p., wskazuje, że jeżeli pracownik jest związany z pracodawcą umową o pracę na okres próbny:

  • nie dłużej niż 2 tygodnie – okres wypowiedzenia wynosi 3 dni robocze;
  • dłużej niż 2 tygodnie – okres wypowiedzenia wynosi 1 tydzień;
  • 3 miesiące – okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie.

W przypadku umowy o pracę na czas nieokreślony bądź umowy o pracę na czas określony, jeżeli okres zatrudnienia (ze wszystkich umów u danego pracodawcy) wynosi:

  • krócej niż 6 miesięcy – okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie;
  • co najmniej 6 miesięcy – okres wypowiedzenia wynosi 1 miesiąc;
  • co najmniej 3 lata – okres wypowiedzenia wynosi 3 miesiące.

W końcu stało się: okres wypowiedzenia upłynął, a pracownik cieszy się że będzie mógł wreszcie rozpocząć pracę w nowym miejscu zatrudnienia. Niestety dochodzi do automatycznego przedłużenia okresu wypowiedzenia. Czy takie sytuacje są możliwe? Jak najbardziej tak. Wynika to z powyższych przepisów i ma miejsce, gdy w trakcie okresu wypowiedzenia okres zatrudnienia przekroczy limit obligujący do zastosowania dłuższego okresu wypowiedzenia.

Przykład

Pan Jan był zatrudniony w firmie X przez okres dwóch lat, 11 miesięcy i 14 dni, po czym wypowiedziano mu umowę o pracę. Okres wypowiedzenia wynosił jeden miesiąc. Niemniej jednak w trakcie okresu wypowiedzenia okres zatrudnienia pana Jana przekroczył trzy lata, wobec czego okres wypowiedzenia pana Jana uległ przedłużeniu o następne dwa miesiące.

Autor: Paweł Kawka, Redaktor WERBEO