Niepełnosprawni

Ulga rehabilitacyjna: aparat słuchowy zmniejsza podatek

14 maj 2021

Wydatki na zakup aparatów słuchowych, wkładek dousznych oraz baterii do aparatów, które ułatwiają osobie niepełnosprawnej wykonywanie czynności życiowych, mogą być rozliczone w ramach ulgi rehabilitacyjnej - uznał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 12.05.2021 r. nr 0115-KDIT2.4011.98.2021.2.KC.

źródło: fot. Pixabay

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

W 2008 r. wnioskodawczyni przeszła przeszczep wątroby. Na skutek przyjmowania leków immunosupresyjnych w 2010 r. doszło u niej do polekowego uszkodzenia słuchu. Od 2008 r. wnioskodawczyni ma przyznane orzeczenie o niepełnosprawności, a od 2014 r. posiada orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym na stałe.

Przez kolejne lata stopniowo słuch zainteresowanej się pogarszał. W 2020 r. Wnioskodawczyni zakupiła aparaty słuchowe, wkładki douszne oraz baterie do aparatów, niezbędne jej do rehabilitacji i ułatwiające wykonywanie czynności życiowych, stosownie do posiadanej niepełnosprawności. Koszt własny (po dofinasowaniu z NFZ oraz MOPS) wnioskodawczyni związany z zakupem aparatów słuchowych wyniósł4 340 zł, a wkładek dousznych 80 zł. Zainteresowana zadała pytanie, czy poniesione przez nią wydatki na powyższe zakupy może rozliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

  „(…) Zgodnie z przepisem art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1426 ze zm.) podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 29-30cb i art. 30da-30f, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 23o, art. 23u, art. 24 ust. 1, 2, 3b-3e, 4-4e, 6 i 21 lub art. 24b ust. 1 i 2, po odliczeniu kwot wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.

Rodzaje wydatków na cele rehabilitacyjne uprawniające do odliczeń od dochodu przed opodatkowaniem zostały wymienione w art. 26 ust. 7a ustawy, zaś zasady i warunki dokonywania tych odliczeń określone zostały w ust. 7 i 7b-7g tego artykułu.

Stosownie do art. 26 ust. 7a pkt 3 ww. ustawy za wydatki, o których mowa w ust. 1 pkt 6, uważa się wydatki poniesione na zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego.

W myśl art. 26 ust. 7b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wydatki, o których mowa w ust. 7a, podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie zostały sfinansowane (dofinansowane) ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, zakładowego funduszu aktywności, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie. W przypadku gdy wydatki były częściowo sfinansowane (dofinansowane) z tych funduszy (środków), odliczeniu podlega różnica pomiędzy poniesionymi wydatkami a kwotą sfinansowaną (dofinansowaną) z tych funduszy (środków) lub zwróconą w jakiejkolwiek formie....

czytaj więcej: www.egospodarka.pl

źródło: www.egospodarka.pl