Biznes
Składki ZUS wspólnika zatrudnionego w spółce na etacie
21 wrzesień 2021
Wspólnik spółki osobowej może być zatrudniony na podstawie umowy o pracę w swojej spółce na określonych warunkach. W tej kwestii Kodeks pracy nie zawiera żadnego zakazu. Takie zatrudnienie pracownicze jest też możliwe w przypadku wspólników spółki cywilnej. Aby było to możliwe, wspólnik nie może zawrzeć ze spółką umowy o pracę, której przedmiotem będzie prowadzenie spraw lub reprezentowanie spółki. Aby można było mówić w takiej sytuacji o zatrudnieniu pracowniczym, muszą wystąpić jego elementy konstrukcyjne wymienione w Kodeksie pracy. Podjęcie w spółce zatrudnienia na etacie przez jej wspólnika powoduje dla niego zbieg tytułów do ubezpieczeń społecznych.
źródło: fot. Pixabay
Składki pracownicze
W przypadku gdy spółka osobowa (tj. cywilna, jawna, partnerska, komandytowa) zawrze umowę o pracę ze wspólnikiem takiej spółki, na gruncie ubezpieczeń w ZUS obowiązują takie same zasady jak wszystkich pracowników. Wspólnik zatrudniony jako pracownik podlega więc ze stosunku pracy obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym wszystkich ryzyk (tj. emerytalnemu, rentowym, chorobowemu i wypadkowemu) oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu. Jest nimi objęty od dnia nawiązania stosunku pracy do dnia jego ustania. Zgłoszenia pracownika do ubezpieczeń w ZUS ma obowiązek dokonać pracodawca, czyli w tym przypadku spółka, na druku ZUS ZUA z kodem tytułu ubezpieczenia 01 10 X X. Na zgłoszenie pracownika do ubezpieczeń w ZUS pracodawca ma 7 dni, licząc od momentu nawiązania z nim stosunku pracy.
Składki na ubezpieczenia społeczne (także zdrowotne) spółka (jako płatnik) powinna naliczać wspólnikowi zatrudnionemu przez nią na umowę o pracę od przychodu w rozumieniu przepisów o pdof, uzyskiwanego przez niego z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy. Za przychody ze stosunku pracy uważa się w szczególności wynagrodzenia zasadnicze oraz za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki (np. funkcyjny), nagrody (np. roczne), a także świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika oraz wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.
W podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne spółka nie powinna uwzględniać wspólnikowi przychodów pracowniczych wyłączonych z podstawy wymiaru składek w myśl przepisów rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 1949). Do przychodów zwolnionych z oskładkowania zalicza się m.in. diety i inne należności związane z odbytą podróżą służbową, wartość świadczeń rzeczowych wynikających z przepisów bhp, zwrot kosztów używania w jazdach lokalnych własnego pojazdu w celach służbowych (w określonych granicach).
Za każdy miesiąc kalendarzowy, w którym będzie trwał stosunek pracy, spółka, jako pracodawca, ma obowiązek sporządzać do ZUS raporty za wspólnika zatrudnionego na umowę o pracę. Naliczone za niego składki ubezpieczeniowe wykazuje w raporcie ZUS RCA, natomiast ewentualne przerwy w ich opłacaniu, spowodowane np. chorobą czy urlopem bezpłatnym, powinna wykazywać w raporcie ZUS RSA. W raporcie ZUS RSA należy też podawać wypłacone pracownikowi świadczenia chorobowe (o ile spółka jako pracodawca jest uprawniona do ich wypłaty).
Składki za wspólników.
Wspólnik zatrudniony w spółce na etacie, oprócz pracowniczego tytułu do ubezpieczeń, posiada też drugi tytuł ubezpieczeniowy, którym jest prowadzenie pozarolniczej działalności w formie spółki. Z tego tytułu obowiązkowe jest dla niego ubezpieczenie zdrowotne.
Natomiast podleganie ubezpieczeniom społecznym (tj. emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu) jest uzależnione od wysokości miesięcznego przychodu uzyskiwanego przez wspólnika z umowy o pracę zawartej ze spółką, ale takiego, od którego ma on naliczane do ZUS składki społeczne (patrz tabela). Jeśli przychód wspólnika ze stosunku pracy wynosiłby co najmniej tyle, co minimalne wynagrodzenie (w 2021 r. - 2.800 zł) i zdecydowałby on się przystąpić do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalno-rentowych, zostałby wtedy objęty obowiązkowym ubezpieczeniem wypadkowym. Nie mógłby z kolei przystąpić do ubezpieczenia chorobowego.
Z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności w formie spółki jej wspólnik powinien być zgłoszony w ZUS jako płatnik składek (na druku ZUS ZFA). Powinien też dokonać zgłoszenia siebie do odpowiednich ubezpieczeń:....
autor: Dorota Wyderska