Biznes

Zatrudnianie cudzoziemców po nowemu. Oto przepisy do zmiany

14 październik 2021

Tzw. fast track w przypadku pracodawców, którzy przestrzegają prawa, ustalenie zamkniętej listy dokumentów wystarczających do wydania pozwolenia czy wydłużenie okresu obowiązywania zezwolenia na pobyt i pracę do 4-5 lat. Takich zmian w ustawie o cudzoziemcach oczekuje Konfederacja Lewiatan. Cześć z tych pomysłów znalazła się w projekcie nowelizacji ustawy o cudzoziemcach.

źródło: fot. pixabay

    - Rozpoczynają się prace nad nowelizacją ustawy o cudzoziemcach. Projekt ustawy o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw przygotowuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

    - Jak podkreśla Monika Fedorczuk, ekspert ds. rynku pracy Konfederacji Lewiatan, od przyjętych w niej rozwiązań zależy, czy uporamy się z deficytem pracowników na naszym rynku pracy.

    - Lewiatan podpowiada też, jakie rozwiązania warto wprowadzić w życie. To m.in. wprowadzenie zmian dotyczących zezwolenia na pracę, szybka ścieżka obsługi pracodawców czy korekty w zakresie oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi.


  - Zmiany w ustawie o cudzoziemcach są potrzebne polskiej gospodarce, która z uwagi na trendy demograficzne boryka się z niedostatkiem pracowników. Z taką sytuacją będziemy mieli do czynienia przez kolejne lata. To od polityki migracyjnej zależy, czy Polska będzie krajem przyciągającym najbardziej wartościowych pracowników, czyli tzw. „talenty”, czy będzie skazana na porażkę w wyścigu o najlepszych pracowników. Rozwiązania, jakie będą przyjęte w ramach nowej ustawy, wpłyną na funkcjonowanie przedsiębiorstw - mówi Monika Fedorczuk, ekspertka Konfederacji Lewiatan.

Wskazuje też, że Lewiatan przygotował listę zmian, jakie powinny zostać wprowadzone w życie w tym zakresie. To szybsza ścieżka obsługi tych pracodawców, w przypadku których nie ma wątpliwości, że przestrzegają prawa pracy i przepisów związanych z zatrudnieniem cudzoziemców (tzw. „fast track”). Przypomina też, że Czechy, Dania, Irlandia i Niemcy od 2020 roku wdrożyły przepisy prawne przyspieszające procedury imigracyjne, co jest związane z długoterminową polityką migracyjną tych państw....


czytaj więcej: www.pulshr.pl


autor: KDS

źródło: www.pulshr.pl