Niepełnosprawni

Dwóch pracodawców pracownika niepełnosprawnego a prawo do dofinansowania z PFRON

15 październik 2021

W firmie zatrudniliśmy na 1/2 etatu pracownika niepełnosprawnego. Spełniony będzie efekt zachęty. Pracownik ten jest też zatrudniony u innego pracodawcy. Czy w takiej sytuacji będziemy uprawnieni do wnioskowania o wypłatę dofinansowania jego wynagrodzenia?

źródło: fot. pixabay

Pracodawcy przysługuje ze środków PFRON miesięczne dofinansowanie wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego, o ile został on ujęty w ewidencji zatrudnionych osób niepełnosprawnych.

W przypadku gdy osoba niepełnosprawna jest zatrudniona u więcej niż jednego pracodawcy w wymiarze czasu pracy nieprzekraczającym ogółem pełnego etatu, miesięczne dofinansowanie przyznaje się na tę osobę pracodawcom, u których jest ona zatrudniona, w wysokości proporcjonalnej do wymiaru czasu pracy tej osoby. Natomiast gdy osoba, o której mowa, jest zatrudniona w wymiarze czasu pracy przekraczającym ogółem cały etat, wówczas miesięczne dofinansowanie przyznaje się na tę osobę w wysokości nieprzekraczającej kwoty miesięcznego dofinansowania przyznawanego na osobę zatrudnioną w pełnym wymiarze czasu pracy. Miesięczne dofinansowanie w wysokości proporcjonalnej do wymiaru czasu pracy tej osoby w pierwszej kolejności przyznaje się pracodawcy, który wcześniej zatrudnił tę osobę. Tak wynika z art. 26b ust. 2 i ust. 2a ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 573).

PFRON wypłaca miesięczne dofinansowanie w wysokości proporcjonalnej do wymiaru czasu pracy danego pracownika.

Zatem to, czy Czytelnicy będą mogli wnioskować do PFRON i uzyskać dofinansowanie wynagrodzenia pracownika, o którym mowa w pytaniu, zależy od faktu, w jakim wymiarze czasu pracy jest on zatrudniony u swojego pierwszego pracodawcy (przykłady 1 i 2).

Warto wskazać, że przeciętny miesięczny wymiar czasu pracy ustala się jako iloczyn wymiaru czasu pracy pracownika oraz ilorazu liczby dni wliczania do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych i liczby dni w okresie sprawozdawczym. Gdy pracownik zatrudniony jest na część etatu, kwoty te należy przeliczyć proporcjonalnie do części etatu, jaką pracownik przepracował w danym miesiącu.

Przykład 1

Spółka zatrudniła na podstawie umowy o pracę, w wymiarze 1/2 etatu, pracownika legitymującego się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Pracownik ten zatrudniony jest też u innego pracodawcy. Świadczy tam pracę na podstawie umowy o pracę w wymiarze 1/4 etatu.

Łączny wymiar czasu pracy pracownika w obydwu podmiotach nie przekracza pełnego etatu. Zatem spółce przysługuje prawo do dofinansowania wynagrodzenia tego pracownika.

Przykład 2

Spółka zatrudniła w wymiarze 1/2 etatu pracownika legitymującego się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Pracownik ten zatrudniony jest też u innego pracodawcy. Świadczy tam pracę na podstawie umowy o pracę na cały etat.

W tym przypadku pracownik niepełnosprawny jest zatrudniony u dwóch pracodawców w wymiarze czasu pracy przekraczającym ogółem pełny etat. Ponieważ u pierwszego pracodawcy pracuje na cały etat, to temu pracodawcy przysługuje dofinansowanie w pełnej wysokości. Natomiast spółce dofinansowanie nie przysługuje. Byłoby to możliwe tylko w przypadku, gdyby pierwszy pracodawca nie korzystał z tego uprawnienia....


autor: Kinga Romas

źródło: www.gofin.pl