Niepełnosprawni
Zatrudnienie osoby niepełnosprawnej – korzyści i uprawnienia osób niepełnosprawnych
16 listopad 2021
Zatrudnienie osoby niepełnosprawnej to realizacja celów rehabilitacji zawodowej wobec nich. Zatrudnienie, stworzenie stanowiska pracy, dostosowanie otoczenia do ich poziomu sprawności pozwala im niejednokrotnie stanąć ponownie na nogi. Z kolei pracodawca w związku z zatrudnieniem osób niepełnosprawnych może ubiegać się o różnego rodzaju dofinansowania i zwroty kosztów ze środków funduszu PFRON i nie tylko. Warto więc poświęcić chwilę na lekturę możliwości pozyskania środków przy tworzeniu stanowiska pracy dla osoby niepełnosprawnej.
źródło: fot. pixabay
Rehabilitacja osób niepełnosprawnych
Rehabilitacja osób niepełnosprawnych ma za zadanie przywrócić możliwie jak najwyższy komfort życiowy dla osób o różnym stopniu niepełnosprawności.
Odbywa się ona poprzez aktywizację wielu działań organizacyjnych, leczniczych, psychologicznych, technicznych, szkoleniowych, edukacyjnych i społecznych.
Rehabilitacja osoby niepełnosprawnej może mieć charakter przywrócenia jej do podstawowych form aktywności życiowej. Może także pozwolić odnaleźć się na nowo takiej osobie w społeczeństwie, w sporcie lub w innej aktywności fizycznej.
Może odbywać się również jako wyznaczenie i zrealizowanie drogi zawodowej danej osoby.
Rehabilitacja zawodowa osoby niepełnosprawnej
Jak nadmienia ustawodawca w art. 8 ust. 1 Ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (zwanej dalej ustawą o RZSON), rehabilitacja zawodowa ma na celu ułatwienie osobie niepełnosprawnej uzyskania i utrzymania odpowiedniego zatrudnienia i awansu zawodowego przez umożliwienie jej korzystania z poradnictwa zawodowego, szkolenia zawodowego i pośrednictwa pracy.
Jak wskazuje w ust. 2 ustawa, aby pójść drogą rehabilitacji zawodowej, która odniesie zamierzony efekt, niezbędne jest:
dokonanie oceny zdolności do pracy poprzez przeprowadzenie badań lekarskich i psychologicznych umożliwiających określenie sprawności fizycznej, psychicznej i umysłowej do wykonywania zawodu oraz ocenę możliwości zwiększenia tej sprawności i ustalenie kwalifikacji, doświadczeń zawodowych, uzdolnień i zainteresowań;
prowadzenie poradnictwa zawodowego uwzględniającego ocenę zdolności do pracy oraz umożliwiającego wybór odpowiedniego zawodu i szkolenia;
przygotowanie zawodowe z uwzględnieniem perspektyw zatrudnienia;
dobór odpowiedniego miejsca pracy i jego wyposażenie;
określenie środków technicznych umożliwiających lub ułatwiających wykonywanie pracy, a w razie potrzeby – przedmiotów ortopedycznych, środków pomocniczych, sprzętu rehabilitacyjnego itp.
Osoba niepełnosprawna
Cecha niepełnosprawności danej osoby według prawodawcy oznacza trwałą lub okresową niezdolność do wypełniania ról społecznych z powodu stałego lub długotrwałego naruszenia sprawności organizmu, w szczególności powodującą niezdolność do pracy.
Niepełnosprawność danej osoby najczęściej stwierdza wyznaczony skład orzekający lekarzy specjalistów po zapoznaniu się z dokumentacją danej osoby i przeprowadzeniem wywiadu.
Jednak występują też przypadki, gdyż orzeczenie o częściowym lub całkowitym stopniu niepełnosprawności wydawane jest na podstawie odrębnych przepisów.
Odrębny przypadek ustawowy stanowi także orzeczenie o przyznaniu stopnia niepełnosprawności osobie przed ukończeniem 16. roku życia.
Występują 3 stopnie niepełnosprawności:...