24 lipiec 2025
Chorujesz na depresję? Możesz ją leczyć w sanatorium
Depresja to poważna choroba. Jej leczenie to nie tylko odpowiednio dobrane leki i psychoterapia, ale także rekonwalescencja. Czy rekonwalescencja ta może odbywać się w sanatorium?
Czym jest depresja?
Depresja to poważna choroba psychiczna, która znacząco wpływa na sposób myślenia, samopoczucie i funkcjonowanie chorego. Depresja należy do tzw. zaburzeń nastroju, czyli zaburzeń psychicznych skoncentrowanych zwykle wokół nieprawidłowej regulacji nastroju, co może objawiać się np. utrzymującym się smutkiem, nadmierną drażliwością i wybuchami gniewu, utratą zainteresowań czy anhedonią (utrata zdolności do odczuwania przyjemności). W przypadku depresji głównym jej objawem jest obniżenie nastroju, które utrzymuje się przez większość czasu. Nie należy mylić depresji ze smutkiem, który jest emocją, odczuwaną w sytuacjach niepowodzeń czy straty.
Depresja a wyjazd do sanatorium
Choć depresja nie znajduje się na klasycznej liście chorób uzdrowiskowych Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ), jak na przykład choroby reumatologiczne, czy choroby układu krążenia, to w niektórych przypadkach możliwe jest uzyskanie na nią skierowania do sanatorium. Chodzi tutaj głównie o tzw. rehabilitację neurologiczną, psychosomatyczną czy w ramach prewencji rentowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Kluczowa w tym wypadku jest odpowiednia dokumentacja medyczna przyszłego kuracjusza i decyzja lekarza prowadzącego.
Jak otrzymać skierowanie?
1. Skierowanie do sanatorium na NFZ.
Skierowanie do leczenia uzdrowiskowego depresji można otrzymać zwłaszcza w przypadku, gdy:
• współistnieje ona z innymi chorobami przewlekłymi (np. ortopedyczno-urazowymi, hormonalnymi, neurologicznymi);
• stan psychiczny pacjenta w istotny sposób wpływa na przebieg tych schorzeń;
• pacjent znajduje się w okresie stabilnym (nie występują ostre epizody, nie ma ryzyka samobójczego).
Skierowanie do sanatorium na NFZ najczęściej wystawia lekarz psychiatra. Specjalista może uzasadnić wsparcie sanatoryjne w trakcie leczenia depresji. Skierowanie może również wystawić lekarz rodzinny (POZ), NFZ może jej jednak odrzucić, jeśli nie znajdzie w nim odpowiedniego uzasadnienia.
Lekarz ocenia stan zdrowia pacjenta i kwalifikuje do leczenia uzdrowiskowego, następnie wypełnia skierowanie na to leczenie. Skierowanie to trafia do wojewódzkiego oddziału NFZ, gdzie lekarz balneolog (zajmujący się leczeniem za pomocą wód podziemnych czy borowin) z NFZ ocenia zasadność skierowania. Jeśli skierowanie zostanie rozpatrzone pozytywnie, wówczas oddział wojewódzki Funduszu określa m.in. odpowiedni zakład lecznictwa uzdrowiskowego, datę rozpoczęcia kuracji i czas jej trwania.
Dokumentacja zostaje przesłana na adres ubezpieczonego (nie później niż 14 dni przed rozpoczęciem leczenia w uzdrowisku). Skierowanie, które zostało odrzucone, zwracane jest lekarzowi, który je wystawił wraz z informacją dla ubezpieczonego o przyczynie odmowy.
Warto pamiętać, że od 1 lipca 2023 r. lekarz wystawia wyłącznie e-skierowania (z wyjątkiem sytuacji, kiedy nie ma dostępu do Internetu lub kieruje pacjenta na leczenie uzdrowiskowe poza granicami kraju) kierujące na leczenie uzdrowiskowe. Po wystawieniu e-skierowanie może zostać automatyczne przesłane do właściwego oddziału wojewódzkiego NFZ, więc pacjent nie musi składać żadnych dokumentów w oddziale. Informacja o wystawionym e-skierowaniu będzie widniała także na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP), gdzie pacjent będzie mógł na bieżąco śledzić etapy rozpatrywania jego sprawy. Skierowanie wystawione przez lekarza do wojewódzkiego oddziału Funduszu powinno trafić w przeciągu 30 dni w innym przypadku traci ważność.
2. Rehabilitacja lecznicza przez ZUS
W przypadku, gdy depresja w znaczącym stopniu ogranicza zdolność do pracy pacjenta, możliwe jest uzyskanie skierowania do ośrodka rehabilitacyjnego w ramach prewencji rentowej ZUS. Warunkiem otrzymania takiego skierowania jest:
• zagrożenie utraty zdolności do pracy;
• rokowanie, które wskazuje na to, że rehabilitacja może poprawić stan zdrowia pacjenta.
• skazanie zaburzeń psychicznych, które utrudnią funkcjonowanie zawodowe pacjenta.
W tym przypadku wniosek o rehabilitację (formularz ZUS PR-4) wypełnia najczęściej lekarz psychiatra lub lekarz medycyny pracy. Wniosek następnie wraz z dokumentacją medyczną składany jest do ZUS-u, a Zakład kieruje pacjenta na komisję lekarską. Po otrzymaniu pozytywnej decyzji, pacjent zostaje skierowany do konkretnego ośrodka.
Do sanatorium bez skierowania
Na rynku dostępnych jest wiele odpłatnych programów, przeznaczonych dla osób zmagających się z depresją, stresem, przemęczeniem czy wypaleniem zawodowym. To dobra alternatywa, dla osób, które chcą wyjechać do uzdrowiska, ale nie udało im się uzyskać skierowania z NFZ lub ZUS. Koszy takiego pobytu najczęściej kształtują się między 2000 a 4000 złotych za 10-14 dni zabiegów.
Oferta sanatoriów i ośrodków rehabilitacyjnych
Turnusy sanatoryjne czy rehabilitacyjne dla osób, które chorują na depresję, mają wspierać proces zdrowienia, dzięki połączeniu terapii psychicznej, fizycznej oraz relaksacyjnej. W zależności od formy wyjazdu (komercyjny, w ramach NFZ czy ZUS) różny może być zakres wsparcia. Jednak najczęściej jest to:
• psychoterapia i wsparcie psychologiczne – indywidualne konsultacje z psychologiem lub terapeutą, zajęcia grupowe z elementami psychoterapii czy terapia poznawczo-behawioralna (CBT);
• zabiegi fizykalne i balneoterapia – obejmujące hydroterapię, krioterapię, masaże relaksacyjne i klasyczne;
• aktywności na świeżym powietrzu – spacery leśne (sylwoterapia), nordic walking, ćwiczenia oddechowe i relaksacyjne, ćwiczenia usprawniające w wodzie;
• zajęcia relaksacyjne i integracyjne – joga, stretching, medytacja, muzykoterapia, arteterapia;
• indywidualne i grupowe formy dostosowane do potrzeb pacjentów.
Jakie warunki musi spełniać pacjent
Aby móc skorzystać z oferty sanatorium czy ośrodka rehabilitacyjnego należy spełnić następujące warunki:
1. Stan depresji musi być ustabilizowany – zakończyła się ostra faza depresji, po wprowadzeniu farmakoterapii i/lub terapii.
2. Pacjent musi być zdolny do samodzielnego funkcjonowania (w zakresie higien, poruszania się, uczestnictwa w zabiegach i terapiach).
3. Pacjent musi posiadać zgodę lekarza prowadzącego, np. psychiatry, która potwierdzałaby, że leczenie w uzdrowisku/ośrodku rehabilitacyjnym nie stwarza zagrożenia dla jego zdrowia i życia.
Lekarz powinien zaznaczyć, że wyjazd nie zastępuje terapii psychiatrycznej, ale wspomaga leczenie pacjenta.
Kiedy depresja wyklucza leczenie sanatoryjne?
Nie każdy pacjent może zostać zakwalifikowany do wyjazdu w ramach NFZ czy ZUS. Kluczowy jest bowiem stan psychiczny pacjenta, jego bezpieczeństwo oraz możliwość funkcjonowania w otwartym ośrodku uzdrowiskowym czy rehabilitacyjnym.
Przeciwskazaniami w przypadku depresji są:
• ostra faza depresji (tj. głęboki smutek, bezsenność, myśli katastroficzne, apatia, wycofanie społeczne);
• ryzyko samobójstwa;
• niestabilność emocjonalna lub psychotyczna (tj. lęki napadowe, urojenia, silna drażliwość, napady agresji).
Ponadto ZUS podaje szereg przeciwwskazań do rehabilitacji chorób psychosomatycznych (do których zalicza się także depresja). Są to:
• zaburzenia psychiczne ze zmianami w ośrodkowym układzie nerwowym;
• uzależnienie od alkoholu i leków;
• głębsze zaburzenia osobowościowe (osobowość paranoiczna, osobowość dysocjacyjna);
• zaburzenia psychotyczne;
• znaczny stopień niepełnosprawności intelektualnej.
Jakie są koszty wyjazdu w ramach skierowania NFZ lub ZUS
W przypadku wyjazdu do sanatorium na NFZ przyjmuj się, że wyjazd ten jest darmowy, ale nie zawsze. W przypadku dziecka skierowanego na leczenie sanatoryjne i szpitalne, które pozostaje tam pod opieką osoby dorosłej, to właśnie opiekun dziecka pokrywa w pełni koszty swojego pobytu w sanatorium czy szpitalu zgodnie z cennikiem placówki.
Osoby dorosłe skierowane do sanatorium na leczenie uzdrowiskowe muszą pokryć część kosztów związanych z zakwaterowaniem i wyżywieniem (zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 23 lipca 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu lecznictwa uzdrowiskowego – Dz. U. z 2019 r., poz. 168). W zależności od standardów uzdrowiska łączna oplata za 21 dni pobytu, może wynosić od ok. 250 do 800 zł. Opłaty pobierane są bezpośrednio w sanatoriach przed rozpoczęciem pobytu. Pacjent musi sam zorganizować dojazd do sanatorium i pokryć jego koszty.
Natomiast wyjazd w ramach tzw. prewencji rentowej ZUS jest w pełni finansowany przez Zakład. ZUS pokrywa także koszty dojazdu i wypłaca świadczenie rehabilitacyjne, jeśli pacjent w czasie pobytu nie pracuje.
Autor: Sebastian Woroniak, Redaktor WERBEO