Niepełnosprawni
Do stanu zatrudnienia na potrzeby PFRON nie zalicza się osób przebywających na urlopie bezpłatnym
04 styczeń 2022
Pracodawca obowiązany do comiesięcznym wpłat na PFRON nie wlicza do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych przebywających na urlopie bezpłatnym, zarówno na zasadach ogólnych z Kodeksu pracy, jak i na tzw. obligatoryjnym, gdyż przepis art. 21 ust. 5 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych zawiera w tym zakresie stosowne wyłączenie.
źródło: fot. Pixabay
Czy jednostka budżetowa zobowiązana opłacać składki na PFRON do ilości osób zatrudnionych, od których uzależniona jest wysokość składki na PFRON, może zaliczyć osobę niepełnosprawną przebywającą na urlopie bezpłatnym – z takim pytaniem zwrócił się do naszej redakcji Czytelnik.
Odpowiadając na tak postawione pytanie stwierdzić należy, że pracodawca obowiązany do comiesięcznym wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) nie wlicza do stanu zatrudnienia i wskaźnika (od którego to zależy uzyskanie 6 proc. wskaźnika osób z niepełnosprawnością) osób niepełnosprawnych przebywających na urlopie bezpłatnym, zarówno na zasadach ogólnych z Kodeksu pracy, jak i na tzw. obligatoryjnym, gdyż przepis art. 21 ust. 5 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2021 r., poz. 573, dalej: u.r.z.n.) zawiera w tym zakresie stosowne wyłączenie.
Wpłaty na PFRON
Pracodawca dokonujący wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i wypełniając deklaracje i informacje sprawozdawcze obowiązany jest prawidłowo wyliczyć stan zatrudnionych pracowników ogółem oraz osobno stan zatrudnienia pracowników niepełnosprawnych (w osobach i etatach), na podstawie art. 21 u.r.z.n.
Pracodawca zatrudniający co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy jest obowiązany, z zastrzeżeniem ust. 2-5 i art. 22 u.r.z.n., dokonywać miesięcznych wpłat na Fundusz, w wysokości kwoty stanowiącej iloczyn 40,65 proc. przeciętnego wynagrodzenia i liczby pracowników odpowiadającej różnicy między zatrudnieniem zapewniającym osiągnięcie wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości 6 proc. a rzeczywistym zatrudnieniem osób niepełnosprawnych. Z wpłat zwolnieni są pracodawcy, u których wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych wynosi co najmniej 6 proc....
autor: Mateusz Brząkowski, Grażyna J. Leśniak