Prawo
Wynagrodzenie chorobowe, gdy zwolnienie lekarskie przypada na weekend
24 luty 2022
Ustalenie wynagrodzenia za pracę w stałej miesięcznej wysokości, jeśli pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim i nabywa prawo do świadczenia chorobowego, następuje w oparciu o przepis § 11 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy. Jak oblicza się wynagrodzenie chorobowe za weekendy?
źródło: fot. Pixabay
Zatem zgodnie z § 11 rozporządzenia o wynagrodzeniu „w celu obliczenia wynagrodzenia, ustalonego w stawce miesięcznej w stałej wysokości, za przepracowaną część miesiąca, jeżeli pracownik za pozostałą część tego miesiąca otrzymał wynagrodzenie określone w art. 92 Kodeksu pracy, miesięczną stawkę wynagrodzenia dzieli się przez 30 i otrzymaną kwotę mnoży przez liczbę dni wskazanych w zaświadczeniu lekarskim o czasowej niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby. Tak obliczoną kwotę wynagrodzenia odejmuje się od wynagrodzenia przysługującego za cały miesiąc. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio w przypadku nieobecności pracownika w pracy, w okresie której pracownikowi przysługuje zasiłek przewidziany w przepisach o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa lub w przepisach o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych”.
Zgodnie z art. 80 Kodeksu pracy „wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną. Za czas niewykonywania pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia tylko wówczas, gdy przepisy prawa pracy tak stanowią”. Z powyższego wynika, że pracownik otrzymuje wynagrodzenie za świadczenie pracy. Jednak przepisy prawa pracy nie zabraniają pracodawcom stosować uregulowań korzystniejszych dla pracowników i wypłacać stosowne wynagrodzenie za dni nieobecności w pracy.
Zarówno wynagrodzenie chorobowe, o którym mowa w art. 92 Kodeksu pracy, jak i zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego czy wypadkowego, należą się pracownikowi za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy. Jeśli zatem zwolnienie lekarskie zostało wystawione na dłuższy niż tydzień okres, to wynagrodzenie chorobowe czy zasiłek chorobowy należą się pracownikowi również za weekendy i inne dni wolne w tym tygodniu, w które to nie świadczył on pracy. Wynika to wprost z treści art. 11 ust. 4 tzw. ustawy zasiłkowej (ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa).
Wynagrodzenie chorobowe....
autor: Katarzyna Gruca