Niepełnosprawni

Równoważny system czasu pracy a lekki stopień niepełnosprawności

25 luty 2022

Kodeks pracy wyróżnia kilka systemów czasu pracy, w których mogą być wykonywane konkretne obowiązki przez zatrudnionego. Wśród nich możemy odnaleźć m.in. równoważny system czasu pracy. Czy znajduje on zastosowanie także względem niepełnosprawnego pracownika, a jeśli tak, to jakie są jego charakterystyczne cechy?

źródło: fot. pixabay

Równoważny system czasu pracy

System równoważnego czasu pracy charakteryzuje się tym, że pracodawca może wydłużyć czas pracy danej osobie w danym dniu lub tygodniu maksymalnie do 12 godzin na dobę. Jednocześnie pracownik zyskuje w ten sposób dodatkowe dni wolne od pracy. Z jednej strony więc pracuje dłużej w ciągu dnia, z drugiej jednak otrzymuje w zamian dodatkowe dni wolne od pracy.

Podstawą wprowadzania systemu równoważnego czasu pracy (lub inaczej pracy równoważnej) jest art. 135 kp, zgodnie z którym jeżeli jest to uzasadnione rodzajem pracy lub jej organizacją, może być stosowany system równoważnego czasu pracy, w którym jest dopuszczalne przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy, nie więcej jednak niż do 12 godzin, w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 1 miesiąca. Przedłużony dobowy wymiar czasu pracy jest równoważony krótszym dobowym wymiarem czasu pracy w niektórych dniach lub dniami wolnymi od pracy. W szczególnie uzasadnionych przypadkach okres rozliczeniowy w omawianym systemie czasu pracy może być przedłużony, nie więcej jednak niż do 3 miesięcy. Przy pracach uzależnionych od pory roku lub warunków atmosferycznych okres rozliczeniowy może być przedłużony, nie więcej jednak niż do 4 miesięcy.

Pamiętajmy, że wykonywanie obowiązków w ramach systemu równoważnego czasu pracy nie rodzi prawa do ubiegania się o zapłatę za nadgodziny – w tym przypadku w ogóle one nie powstają.

Pracownik niepełnosprawny.

Każdy pracodawca w Polsce ma możliwość zatrudniania osób niepełnosprawnych. W sporej ilości przypadków otrzymuje dzięki temu stosowne dofinansowanie, głównie po to, by dostosować miejsce pracy do potrzeb takiej osoby. Prawo pracy wyróżnia trzy rodzaje niepełnosprawności pracowniczej:...




autor: Rafał Rodzeń

źródło: www.poradnikprzedsiebiorcy.pl