Praca

CV sportowca – jak je napisać?

26 październik 2022

Jesteś zawodowym sportowcem, który szuka pracy w klubie? Zajmujesz się treningami personalnymi i myślisz o zatrudnieniu na siłowni? A może zakończyłeś karierę sportowca i szukasz teraz pracy jako trener czy asystent? Jeśli na któreś z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco, będziesz potrzebować dobrze napisanego CV sportowego. Sprawdź, co powinien zawierać taki dokument i o czym warto pamiętać przy jego tworzeniu.

źródło: Canva.pl

Piłkarskie CV, sportowe CV – dlaczego warto je dobrze przygotować?

Jako osoba związana ze sportem, wiesz najlepiej, jak wielka konkurencja panuje w tym środowisku. Tylko ktoś naprawdę utalentowany i ciężko pracujący może dojść na szczyt. Aby jednak w ogóle zacząć spełniać swoje sportowe marzenia, a jednocześnie zacząć na tym zarabiać, trzeba zwykle dołączyć do jakiegoś klubu czy konkretnej drużyny. W tym z pewnością pomoże Ci dopracowane CV zawodnika czy CV trenerskie – w zależności od tego, o jaką posadę się starasz. Przyciągający uwagę rekrutera życiorys zapewni Ci zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, podczas której będziesz mógł opowiedzieć więcej o swoich dotychczasowych sportowych osiągnięciach.

Późniejsze etapy rekrutacji do pracy sportowca różnią się w zależności od miejsca, do którego aplikujesz. Możliwe, że będziesz musiał na żywo pokazać swoje praktyczne umiejętności lub nagrać filmik i wysłać link do nagrania. Pamiętaj jednak, że bardzo często to od jakości Twojego CV zależy, czy będziesz miał szansę to zrobić.

Piłkarskie CV lub reprezentanta innej dziedziny sportu pod względem struktury nie różni się znacząco od życiorysu przygotowywanego przez przedstawicieli „zwykłych” zawodów. Dokument powinien więc zawierać następujące sekcje:

  • imię i nazwisko oraz dane kontaktowe,
  • podsumowanie zawodowe (z uwzględnieniem Twoich największych osiągnięć sportowych oraz celów zawodowych),
  • doświadczenie (z opisaną listą zdobytych nagród – wszystkich lub najważniejszych),
  • wykształcenie,
  • umiejętności i certyfikaty – typowo sportowe lub inne związane z danym stanowiskiem (np. ukończony kurs trenera personalnego).

Jeśli nie przygotowujesz CV zawodnika, ale CV trenera piłki nożnej czy innej osoby związanej ze sportem (np. po zakończeniu kariery), koniecznie dodaj do dokumentu sekcję z zainteresowaniami. Nie zapomnij też określić swoich umiejętności komputerowych oraz znajomości języków obcych.

Jak napisać sportowe CV? Praktyczne wskazówki

CV trenerskie, dla zawodnika czy innej osoby związanej ze światem sportu, powinno być gruntownie przemyślane. Nie używaj uniwersalnych wzorów, które znajdziesz w internecie. Zamiast tego staraj się stosować do kilku wskazówek:

  • podkreśl swoje mocne strony – pisz otwarcie o swojej specjalności,
  • opisz swoje doświadczenia – nie wystarczy wymienić miejsc, w których pracowałeś, istotne są też konkretne zadania, które tam wykonywałeś,
  • nie skupiaj się tylko na swoich umiejętnościach zawodowych – pamiętaj, aby wspomnieć również o dobrych cechach osobistych, np. umiejętnościach interpersonalnych,
  • spersonalizuj swoje CV – dopasuj je do oferty pracy i pokaż rekruterowi, że poświęciłeś swój czas, bo zależy Ci na pracy w danym miejscu,
  • bez skrępowania podkreślaj swoje największe osiągnięcia,
  • jeśli masz wiele osiągnięć – wybierz i opisz najważniejsze z nich,
  • dobierz taki format życiorysu, który będzie pasował do Twojego CV (chronologiczny lub funkcjonalny),
  • unikaj ogólników – bądź precyzyjny,
  • unikaj bloków tekstu – podziel swoje CV na przejrzyste sekcje, które będą atrakcyjne dla oka.

CV dla sportowca to dokument, który pozornie może wydawać się zbędny – przecież w tej branży liczą się głównie predyspozycje fizyczne i ciężka praca. Nie zapomnij jednak, że CV to Twoja wizytówka, którą przekazujesz rekruterowi zanim jeszcze będziesz mieć okazję zaprezentować umiejętności. Być może właśnie dzięki niej otrzymasz swoją szansę!



Źródło informacji: pracuj.pl