Niepełnosprawni
Świadectwo pracy pracownika z niepełnosprawnością
15 czerwiec 2023
W jakich okolicznościach pracodawca jest zobowiązany do wydania pracownikowi z niepełnosprawnością świadectwa pracy? Jakie elementy powinno zawierać świadectwo pracy wydane po rozwiązaniu lub wygaśnięciu stosunku pracy?
źródło: obpon.pl
Wydanie świadectwa pracy zalicza się do podstawowych obowiązków pracodawcy, a jego naruszenie łączy się z odpowiedzialnością na gruncie przepisów prawa pracy. Zgodnie z dyspozycją art. 97 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j.: Dz. U. z 2022 r., poz. 1510, ze zm.) – dalej: k.p., w związku z rozwiązaniem bądź wygaśnięciem stosunku pracy pracodawca ma obowiązek wydania pracownikowi z niepełnosprawnością świadectwa pracy w dniu, w którym następuje ustanie stosunku pracy, o ile nie zamierza nawiązać z tym pracownikiem następnego stosunku pracy w ciągu 7 dni od dnia rozwiązania tudzież wygaśnięcia poprzedniego stosunku pracy.
Jeżeli z przyczyn obiektywnych wydanie świadectwa pracy pracownikowi z niepełnosprawnością albo osobie przez tego pracownika upoważnionej w powyższym terminie nie jest możliwe, pracodawca w ciągu 7 dni od dnia upływu tego terminu przesyła świadectwo pracy pracownikowi bądź osobie upoważnionej za pośrednictwem operatora pocztowego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe (Dz. U. z 2022 r., poz. 896, ze zm.). Pracodawca może także doręczyć świadectwo pracy w inny sposób. Świadectwo pracy powinno odnosić się wyłącznie do okresu lub okresów zatrudnienia, za które do tej pory nie wydano jeszcze świadectwa pracy.
Jednakże w przypadku nawiązania z tym samym pracownikiem z niepełnosprawnością kolejnego stosunku pracy w ciągu 7 dni od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniego stosunku pracy, pracodawca jest zobligowany do wydania niepełnosprawnemu pracownikowi świadectwa pracy jedynie na wniosek tego pracownika (w ciągu 7 dni od dnia złożenia wniosku), złożony w postaci papierowej lub elektronicznej. Warto zaznaczyć, że wniosek taki może być złożony w każdym czasie i dotyczyć wydania świadectwa pracy odnoszącego się do poprzedniego okresu zatrudnienia u danego pracodawcy albo wszystkich okresów zatrudnienia, za które do tej pory nie wydano świadectwa pracy (art. 97 § 11 k.p.).
Wydanie świadectwa pracy nie może być uzależnione od uprzedniego rozliczenia się pracownika z pracodawcą, co wynika z treści art. 97 § 13 k.p.
W świadectwie pracy należy uwzględnić informacje dotyczące:
- okresu i rodzaju wykonywanej pracy,
- zajmowanych stanowisk,
- trybu rozwiązania bądź okoliczności wygaśnięcia stosunku pracy,
- inne informacje konieczne do ustalenia uprawnień pracowniczych i uprawnień z ubezpieczenia społecznego.
Pracodawca, na żądanie pracownika, jest zobowiązany podać w świadectwie pracy informację o wysokości i składnikach wynagrodzenia oraz o uzyskanych kwalifikacjach.
Świadectwo pracy powinno być podpisane przez pracodawcę lub osobę go reprezentującą, bądź też osobę upoważnioną do składania oświadczeń w imieniu pracodawcy.
Co dokładnie musi zawierać świadectwo pracy
Jak stanowi § 2 rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 grudnia 2016 r. w sprawie świadectwa pracy (t.j.: Dz. U. z 2020 r., poz. 1862, ze zm.), w świadectwie pracy zamieszcza się informacje niezbędne do ustalenia uprawnień ze stosunku pracy i uprawnień z ubezpieczeń społecznych. W oparciu o § 2 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia w sprawie świadectwa pracy, w treści ustępu 1 świadectwa pracy powinno się uwzględnić:
- dane osobowe pracownika z niepełnosprawnością, w tym imię (imiona) i nazwisko, datę urodzenia,
- dane pracodawcy,
- okres zatrudnienia pracownika w danej firmie na podstawie wszystkich umów o pracę, jeżeli pracodawca nie wydał wcześniej świadectwa pracy z uwagi na rozwiązanie lub wygaśnięcie poprzedniego stosunku (lub stosunków) pracy, z podaniem dokładnego wymiaru czasu pracy tego pracownika.
Gdy pracodawca przejmuje pracownika od innego pracodawcy na mocy przepisów art. 231 k.p., regulującego kwestie związane z przejściem zakładu pracy na innego pracodawcę, to powinien również wskazać okres zatrudnienia, w którym pracownik z niepełnosprawnością pracował u poprzedniego pracodawcy lub pracodawców oraz wskazać konkretne firmy, które były jego wcześniejszymi pracodawcami.
Ustęp 2 świadectwa pracy dotyczy agencji pracy tymczasowej i nakłada na pracodawcę będącego taką agencją obowiązek uwzględnienia w świadectwie pracy osoby z niepełnosprawnością będącej pracownikiem tymczasowym informacji dotyczących każdego pracodawcy użytkownika, dla którego pracownik z niepełnosprawnością wykonywał pracę tymczasową na podstawie umowy o pracę, wraz z okresem, w którym pracownik wykonywał pracę dla każdego z tych pracodawców (por. § 2 ust. 2a rozporządzenia w sprawie świadectwa pracy).
Ustęp 3 świadectwa pracy powinien być poświęcony wskazaniu rodzaju pracy wykonywanej przez niepełnosprawnego pracownika lub zajmowanych stanowisk, czy też pełnionych funkcji (por. § 2 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia w sprawie świadectwa pracy).
Z kolei ustęp 4 świadectwa pracy winien odnosić się do trybu i podstawy prawnej rozwiązania bądź podstawy prawnej wygaśnięcia stosunku pracy, a jeżeli stosunek pracy zostanie rozwiązany zgodnie z art. 30 § 1 k.p., czy to w wyniku wypowiedzenia, czy też bez wypowiedzenia, pracodawca ma obowiązek określić, która ze stron złożyła oświadczenie woli dotyczące rozwiązania stosunku pracy (por. § 2 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia w sprawie świadectwa pracy).
Jednocześnie, w przypadku rozwiązania stosunku pracy w trybie art. 30 § 1 k.p. bez wypowiedzenia, pracodawca powinien wskazać jako tryb rozwiązania umowy o pracę:
- art. 52 k.p.– jeżeli do rozwiązania umowy o pracę dochodzi bez wypowiedzenia z winy pracownika z powodu ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych;art.
- 53 k.p. – jeśli do rozwiązania umowy o pracę dochodzi bez wypowiedzenia, ale bez winy pracownika z powodu niezdolności pracownika do pracy spowodowanej chorobą trwającą dłużej aniżeli łączny okres pobierania z tego tytułu pensji i zasiłku, a także pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące;art.
- 55 k.p. – jeżeli do rozwiązania umowy o pracę dochodzi bez wypowiedzenia z winy pracodawcy z powodu ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika.
Jednakże w razie rozwiązania stosunku pracy w trybie art. 30 § 1 k.p., w oparciu o porozumienie stron bądź za wypowiedzeniem z przyczyn niedotyczących pracownika, pracodawca powinien wskazać art. 1 albo art. 10 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (t.j.: Dz. U. z 2018 r., poz. 1969, ze zm.).
Jeżeli natomiast chodzi o wygaśnięcie stosunku pracy, należy wskazać co było przyczyną wygaśnięcia tego stosunku, np. śmierć niepełnosprawnego pracownika (art. 631 § 1 k.p.), śmierć pracodawcy (art. 632 § 1 k.p.), tymczasowe aresztowanie pracownika z niepełnosprawnością (art. 66 § 1 k.p.)
Odpowiednio do art. 361 k.p., jeśli wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony lub umowy o pracę zawartej na czas określony następuje z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy albo z innych przyczyn niedotyczących pracowników, pracodawca ma możliwość, w celu wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę, skrócenia okresu trzymiesięcznego wypowiedzenia, nie więcej jednak niż do 1 miesiąca. Wówczas pracownikowi z niepełnosprawnością należy się odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za pozostałą część okresu wypowiedzenia. W takim przypadku w ustępie 5 świadectwa pracy pracodawca powinien wskazać okres, za który pracownikowi przysługuje odszkodowanie w związku ze skróceniem okresu wypowiedzenia umowy o pracę (por. § 2 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia w sprawie świadectwa pracy).
Trzeba wziąć pod uwagę wykorzystany urlop
Natomiast ustęp 6 świadectwa pracy dotyczy kwestii urlopowych. Adekwatnie do uregulowań art. 1481 k.p., w przypadku działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem, gdy natychmiastowa obecność pracownika z niepełnosprawnością jest niezbędna, pracownikowi temu przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy, w wymiarze 2 dni albo 16 godzin. W takiej sytuacji, w ustępie 6 w pkt 1 świadectwa pracy pracodawca wskazuje liczbę dni lub godzin zwolnienia od pracy przewidzianego w art. 1481 § 1 k.p., wykorzystanego w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy (por. § 2 ust. 1 pkt 5a rozporządzenia w sprawie świadectwa pracy).
W punkcie 2 ustępu 6 świadectwa pracy powinno się uwzględnić szczegóły dotyczące liczby dni i godzin urlopu wypoczynkowego, który przysługiwał pracownikowi w roku zakończenia zatrudnienia oraz wskazać, jaka część tego urlopu została wykorzystana w naturze lub za ile dni urlopowych przysługuje ekwiwalent pieniężny (por. § 2 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia w sprawie świadectwa pracy).
Warto zaznaczyć, że liczbę dni i godzin urlopu na żądanie (art. 1672 k.p.), wykorzystanego przez pracownika do dnia ustania stosunku pracy, należy wykazywać oddzielnie.
W treści ustępu 6 pkt 3 świadectwa pracy pracodawca powinien poinformować o liczbie dni urlopu opiekuńczego (pracownik może skorzystać z 5 dni takiego urlopu w roku) wykorzystanego w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy (por. § 2 ust. 1 pkt 6a rozporządzenia w sprawie świadectwa pracy). W punkcie 4 ustępu 6 świadectwa pracy należy zawrzeć informacje odnośnie do wykorzystanego urlopu bezpłatnego, jak również podstawy prawnej udzielenia takiego urlopu (por. § 2 ust. 1 pkt 7 rozporządzenia w sprawie świadectwa pracy).
Z kolei w przypadku gdy pracownik z niepełnosprawnością z uwagi na wiek swojego dziecka mógłby skorzystać z urlopu ojcowskiego w ramach stosunku pracy u następnego pracodawcy, to w ustępie 6 punkt 5 świadectwa pracy wydawanego przez dotychczasowego pracodawcę, powinny znaleźć się informacje o wykorzystanym urlopie ojcowskim i podstawy prawnej udzielenia tego urlopu (por. § 2 ust. 1 pkt 8 rozporządzenia w sprawie świadectwa pracy). Niemniej jednak w wypadku, gdy pracownik z ograniczoną sprawności organizmu skorzystał z więcej niż jednego urlop ojcowski, pracodawca wskazuje odrębnie urlop wykorzystany na każde z dzieci, podając przy tym imię i nazwisko każdego dziecka, na które wykorzystano urlop ojcowski.
Na analogicznych zasadach jak w przypadku urlopu ojcowskiego, pracodawca informuje o wykorzystanym urlopie rodzicielskim i wychowawczym (odpowiednio pkt 6 i 7 ustępu 6 świadectwa pracy). Wynika to z przepisów § 2 ust. 1 pkt 9 i 10 rozporządzenia w sprawie świadectwa pracy.
Tymczasem w ustępie 6 w pkt 8 świadectwa pracy należy zamieścić informacje dotyczące okresu, w którym na podstawie art. 1868 § 1 pkt 2 k.p., pracownik z niepełnosprawnością korzystał z ochrony stosunku pracy w związku ze złożeniem wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy. Zgodnie z tym przepisem pracownik z niepełnosprawnością, który ma prawo do urlopu wychowawczego może złożyć wniosek o obniżenie jego wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy, w okresie, w którym mógłby korzystać ze wskazanego urlopu. Wówczas niedopuszczalne jest wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez pracownika wspomnianego wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy – do dnia powrotu do normalnego wymiaru czasu pracy, przy czym łączny okres ochronny nie może być dłuższy niż 12 miesięcy (por. § 2 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia w sprawie świadectwa pracy).
Ustęp 6 punkt 9 świadectwa pracy powinien wskazywać liczbę dni lub godzin zwolnienia przysługującego pracownikowi z niepełnosprawnością wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat, wykorzystanego w roku kalendarzowym, w którym stosunek pracy uległ rozwiązaniu lub wygaśnięciu. Adekwatnie do uregulowań art. 188 k.p., wymiar tego zwolnienia wynosi 16 godzin lub 2 dni w roku kalendarzowym (por. § 2 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia w sprawie świadectwa pracy).
W świadectwie pracy powinny znaleźć się także informacje dotyczące pracy zdalnej wykonywanej przez pracownika z niepełnosprawnością okazjonalnie, na wniosek tego pracownika, w wymiarze nieprzekraczającym 24 dni w roku kalendarzowym. Z tego też powodu w ustępie 6 w pkt 10 świadectwa pracy, pracodawca wskazuje liczbę dni wykonywania takiej pracy w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy (por. § 2 ust. 1 pkt 12a rozporządzenia w sprawie świadectwa pracy).
Informacje tyczące się liczby dni niezdolności do pracy, za które niepełnosprawny pracownik otrzymał wynagrodzenie chorobowe, na podstawie z art. 92 k.p., w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy, powinny być zawarte w ustępie 6 pkt 11 świadectwa pracy (por. § 2 ust. 1 pkt 13 rozporządzenia w sprawie świadectwa pracy). Należy zwrócić uwagę, że zgodnie z przepisem art. 92 § 11 k.p. w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia do dnia 31 grudnia 2003 r., w pierwszym dniu każdego okresu niezdolności do pracy spowodowanej chorobą lub odosobnienia z uwagi na chorobę zakaźną, której czas trwania nie przekracza 6 dni, pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia chorobowego. Jeżeli w przypadku pracownika z niepełnosprawnością wystąpiły takie dni, to należy wykazać je w ustępie 6 punkt 12 świadectwa pracy.
Świadectwo pracy powinno zawierać także informacje o okresie czynnej służby wojskowej odbytu przez niepełnosprawnego pracownika lub jej formach zastępczych, przy czym informacje typu winny zostać zawarte w ustępie 6 punkt 13 świadectwa pracy (por. § 2 ust. 1 pkt 14 rozporządzenia w sprawie świadectwa pracy).
W ustępie 6 w pkt 14 świadectwa pracy pracodawca natomiast wskazuje okres zatrudnienia podwładnego przy wykonywaniu prac określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 r. W sprawie wieku emerytalnego oraz wzrostu emerytur i rent inwalidzkich dla pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze (Dz. U. z 1983 r. Nr 8, poz. 43, ze zm.). Pracodawca musi również wskazać stanowiska pracy, na których wspomniane obowiązki pracownicze były wykonywane (por. § 2 ust. 1 pkt 15 rozporządzenia w sprawie świadectwa pracy).
Ustęp 6 punkt 15 świadectwa pracy wymaga, aby pracodawca ujawnił informacje na temat wykorzystania przez pracownika dodatkowego urlopu, innych uprawnień lub świadczeń, które są przewidziane w przepisach prawa pracy, aczkolwiek wyłącznie w zakresie mającym wpływ na uprawnienia pracownicze u kolejnego pracodawcy, na mocy art. 9 § 1 k.p. (por. § 2 ust. 1 pkt 16 rozporządzenia w sprawie świadectwa pracy).
Należy zaznaczyć, że także okresy nieskładkowe przypadające w okresie zatrudnienia, brane pod uwagę przy ustalaniu prawa do emerytury lub renty, powinny być uwzględnione w świadectwie pracy, a mianowicie w ustępie 6 punkt 16 (por. § 2 ust. 1 pkt 17 rozporządzenia w sprawie świadectwa pracy). Chodzi tu o okresy, o których mowa w ustawie z dnia 17 listopada 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j.: Dz. U. z 2022 r., poz. 504, ze zm.), do których nie zaliczają się okresy nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy bądź okresy usprawiedliwionej niepłatnej nieobecności w pracy.
Co z wyrokiem sądu pracy w sprawie sprostowania świadectwa pracy
Adekwatnie do przepisu art. 97 § 2 k.p., w świadectwie pracy trzeba również poinformować o ewentualnym zajęciu wynagrodzenia za pracę na podstawie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym. Ustęp 7 świadectwa pracy winien określać, czy w przypadku pracownika z niepełnosprawnością miejsce miały zajęcia komornicze wynagrodzenia za pracę, stosownie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym. Jednocześnie, w treści tego ustępu należy wskazać zarówno komornika, jak też numer sprawy egzekucyjnej, a nawet wysokość potrąconych kwot (por. § 2 ust. 1 pkt 18 rozporządzenia w sprawie świadectwa pracy).
W ustępie 8 świadectwa pracy należy umieścić wszystkie informacje o charakterze uzupełniającym, w tym obowiązkowo (z mocy prawa) informacje dotyczące należności wynikających ze stosunku pracy uznanych przez pracodawcę i niewypłaconych niepełnosprawnemu pracownikowi do dnia rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy z powodu braku środków finansowych (por. § 2 ust. 1 pkt 19 rozporządzenia w sprawie świadectwa pracy).
Co istotne, jeżeli zażąda tego pracownik z niepełnosprawnością, pracodawca powinien również zawrzeć w ustępie 8 świadectwa pracy informacje odnośnie do wysokości wynagrodzenia za pracę wraz ze wskazaniem poszczególnych składników tego wynagrodzenia, a także informacje o kwalifikacjach uzyskanych przez pracownika w okresie zatrudnienia, wliczając w to informacje o ukończeniu odpowiednich kursów, szkoleń itp. (por. § 2 ust. 1 pkt 20 rozporządzenia w sprawie świadectwa pracy).
Oprócz tego, jeżeli wydane zostanie prawomocne orzeczenie sądu pracy o przywróceniu niepełnosprawnego pracownika do pracy lub przyznaniu mu odszkodowania z tytułu niezgodnego z przepisami prawa wypowiedzenia umowy o pracę lub jej rozwiązania bez wypowiedzenia, pracodawca, na żądanie pracownika z niepełnosprawnością, w terminie 7 dni od dnia przedłożenia przez pracownika świadectwa pracy, ma obowiązek uzupełnienia treści wydanego pracownikowi świadectwa pracy o dodatkową informację o wydaniu przedmiotowego orzeczeniu.
Stosownie do uregulowań art. 97 § 3 k.p., jeżeli z orzeczenia sądu pracy płynie wniosek, że rozwiązanie z pracownikiem umowy o pracę bez wypowiedzenia z jego winy nastąpiło z naruszeniem przepisów o rozwiązywaniu w tym trybie umów o pracę, pracodawca ma obowiązek zamieszczenia w świadectwie pracy informacji o tym, że rozwiązanie umowy o pracę nastąpiło za wypowiedzeniem dokonanym przez pracodawcę. Jest to istotne z perspektywy późniejszych (ewentualnych) roszczeń pracownika z niepełnosprawnością z tytułu niezgodnego z prawem rozwiązania stosunku pracy. Nie można przy tym zapominać, że świadectwo pracy jest wyłącznie oświadczeniem wiedzy i w związku z tym ma charakter dokumentu prywatnego, dlatego też pracownik ma możliwość dowodzenia przed sądem, że rzeczywisty stan faktyczny był odmienny, aniżeli zostało to przedstawione w świadectwie pracy. Informacje o wydanych orzeczeniach powinny znaleźć się w ustępie 8 świadectwa pracy.
Jeśli wystawienie nowego świadectwa pracy wynika z:
- uwzględnienia wniosku pracownika z niepełnosprawnością o sprostowanie świadectwa pracy,
- uwzględnienia przez sąd pracy powództwa pracownika z niepełnosprawnością o sprostowanie świadectwa pracy,
- przywrócenia niepełnosprawnego pracownika do pracy lub przyznaniem mu odszkodowania z tytułu niezgodnego z przepisami rozwiązania przez pracodawcę umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika,
– na pracodawcy spoczywa obowiązek wskazania daty wystawienia nowego świadectwa pracy.
W myśl art. 97 § 21 k.p. niepełnosprawny pracownik może, w ciągu 14 dni od otrzymania świadectwa pracy, wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o sprostowanie otrzymanego świadectwa pracy. W razie nieuwzględnienia wniosku przez pracodawcę pracownikowi z niepełnosprawnością przysługuje, w ciągu 14 dni od zawiadomienia o odmowie sprostowania świadectwa pracy, prawo wystąpienia z żądaniem sprostowania świadectwa pracy do sądu pracy. Jeśli pracodawca nie zawiadomi pracownika o odmowie sprostowania świadectwa pracy do sądu pracy. Jeśli pracodawca nie zawiadomi pracownika o odmowie sprostowania świadectwa pracy, żądanie sprostowania świadectwa pracy należy wnieść do sądu pracy.
Za brak świadectwa pracy grozi kara
Należy podkreślić, że odpowiednio do przepisu art. 282 § 1 pkt 3 k.p. osoba która, wbrew obowiązkowi nie wydaje pracownikowi w terminie świadectwa pracy, podlega karze grzywny od 1000 zł do 30 000 zł.