Niepełnosprawni

Galeria Apteka Sztuki - sztuka, piękno, zdrowie i nauka

29 kwiecień 2024

Galeria sztuki bardzo często bywa postrzegana jako miejsce hermetyczne. "Apteka Sztuki" burzy ten stereotyp. Już sam fakt, że inicjatywa ta jest swoistym połączeniem Zakładu Aktywności Zawodowej z galerią artystyczną może zaskoczyć.

źródło: Freepik

Apteka Sztuki to niezależna instytucją kultury. Prezentowani i promowani artyści tworzą w przestrzeni różnych gatunków sztuki  współczesnej. To malarstwo, rzeźba, instalacja, video czy też performance. Dodam, że Apteka Sztuki realizuje również projekty w przestrzeni publicznej a także przedsięwzięcia kulturalno-społeczne.

Tutaj wypada nadmienić, że bardzo ważną komórką działalności Apteki Sztuki jest prezentacja i promocja artystów nieprofesjonalnych. Wystawy jak najbardziej, spotkania literackie, wykłady czy warsztaty również. Wychodząc naprzeciw twórcom jednym z działów Apteki Sztuki jest Laboratorium graficzne. W Laboratorium można bowiem pod okiem grafika opracować kreatywne projekty różnych pomysłów graficznych.

Galeria Apteka Sztuki powstała w 2007 toku. Założyła ją i prowadzi organizacja pożytku publiczego Stowarzyszenie Otwarte Drzwi a zajmuje się wsparciem osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Nie da się ukryć, że to wyjątkowe przedsięwzięcie. Bowiem mamy tu i galerię sztuki współczesnej i Zakład Aktywności Zawodowej Osób Niepełnosprawnych. Różnorodne działania, jakie podejmowane są przez Aptekę Sztuki, to świetny sposób aby pomóc zatrudnionym w tym miejscu osobom niepełnosprawnym zdobyć doświadczenie zawodowe zintegrować się społecznie i finalnie, przygotować się do szukania pracy na otwartym rynku.

Na terenie galerii działa kawiarnia. Wszystkie pracujące w niej osoby to osoby z niepełnosprawnościami. Jak tłumaczy tą ideę kierowniczka Galerii Apteka Sztuki Zuzanna Oleksa – Łączymy ze sobą dwa światy. Świat sztuki, który kojarzy się z kulturą wysoką, ze środowiskiem niepełnosprawnych, w tym z niepełnosprawnością intelektualną. W kawiarni pracują tylko osoby z niepełnosprawnościami. Uczą się obsługiwać klienta, kasę fiskalną, ekspres do kawy.

Ogólnie galeria zatrudnia 24 osoby z niepełnosprawnościami. Jest to 70 procent całej kadry pracowniczej galerii. Oprócz pracy w kawiarni gdzie obsługują klientów, zajmują się pracami porządkowymi, ale nie tylko. Kiedy trzeba zmienić wystawę, wówczas pomagają zdejmować i rozwieszać ekspozycje. Ponadto wspierają rówinież działy księgowości i kadr oraz wykonują prace informatyczno-graficzne. Budynek, w którym znajduje się galeria jest całkowicie przystosowany dla osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności.

Pracujące w Aptece Sztuki osoby niepełnosprawne robią to w czym czują się najlepiej, biorąc pod uwagę ich wykształcenie i doświadczenie. Jak mówią twórcy galerii, bywały sytuacje, kiedy ktoś zaczynał pracę w kawiarni, a jak już poczuł się pewniej, przechodził do innych zadań, np. do prac biurowych. Nadmieńmy, że oprócz działalności stricte wystawienniczej Apteka Sztuki organizuje również konferencje prasowe czy też szkolenia. Tutaj też obsługę zapewniają pracownicy ZAZ-u.

Zatrudnienie w galerii Apteka Sztuki działa zgodnie z ustawą o działalności ZAZ-ów. Galeria zatrudnia osoby z umiarkowanym bądź znacznym stopniem niepełnosprawności. Co do stopnia umiarkowanego chodzi tu o określone niepełnosprawności – głównie te wynikające z doświadczenia chorób psychicznych, często po kryzysach. Apteka Sztuki prowadzi spotkania rekrutacyjne w sposób ciągły, czyli tworzone są bazy osób, które w przyszłości będą zaproszone do współpracy w ramach określonych działów.

"Najważniejszy jest dla nas człowiek – rodzaj jego trudności to sprawa drugorzędna. Stawiamy na różnorodność i integrację." - podkreśla Zuzanna Oleksa i to chyba najlepiej oddaje całą ideę tego niezwykłego przedsięwzięcia.

Galeria "Apteka Sztuki", 

Al. Wyzwolenia 3/5, 00-572 Warszawa


Autor: Piotr Świerżewski, Redaktor Werbeo