Z niepełnosprawnością żyję od urodzenia. Pomimo tego zdobyłem wyższe wykształcenie i przez 12 lat udawało mi się funkcjonować na rynku zawodowym bez żadnych ograniczeń. Jednak, mając świadomość progresywnego charakteru mojej niepełnosprawności, wiedziałem, że nadejdzie moment, w którym będę musiał zweryfikować swoje życie także pod kątem zawodowym. Decyzję o zmianie pracy podjąłem świadomie – chciałem, aby nie tylko była to praca zdalna, w której będę mógł wykorzystać nabyte dotychczas kompetencje zawodowe, ale również taka, która pozwoli mi na poszerzenie wiedzy i umiejętności.
Dzięki ofercie zatrudnienia, którą znalazłem poprzez OBPON, udało się. Od ponad 5 lat pracuję w międzynarodowej korporacji z branży fashion i rozwijam się w obszarze HR. Dzięki mojemu zaangażowaniu firma dała mi możliwość rozwoju i awansu. Dziś zarządzam kilkuosobowym zespołem i cieszę się, że możemy współtworzyć duże projekty branżowe. Przez ten czas poznałem wielu wspaniałych ludzi, którzy łączą swoją pasję z pracą zawodową.
Digitalizacja komunikacji, procesów i zasobów sprawiła, że praca zdalna jest coraz częściej spotykana na rynku. Według mnie, niezależnie od formy, w jakiej wykonujemy swoją pracę zawodową, wyzwania, z którymi się w niej mierzymy są bardzo podobne. Dlatego uważam, że nie forma pracy, lecz indywidualne dopasowanie roli w organizacji do potrzeb i predyspozycji pracownika, stanowi podstawę w inkluzyjnym środowisku pracy.
Andrzej